آزمون های بین المللی, مقالات آموزشی

آزمون آیلتس

Table of Contents

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چیست؟ 2021 - خانه آیلتس ایران

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ آزمون آیلتس لطفا روی لینکهای زیر کلیک کنید:

دوره آموزش آیلتس

دانلود رایگان منابع آیلتس

لیسنینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس

امتحان آیلتس که مخفف International English Language Testing  است در چهار مهارت مختلف شرکت‌کنندگان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که این مهارت‌ها به ترتیب برگزاری در آزمون شامل Listening (شنیداری)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتاری) هستند. بخش Speaking آیلتس با توجه به زمان برگزاری آزمون یک هفته قبل از آزمون و گاهی بعد از آزمون برگزار می‌شود.

 

بخش لیسنینگ آزمون آیلتس (Listening)

 • مدت برگزاری: ۳۰ دقیقه (نیم ساعت)
 • تعداد سوالات: چهل سوال در چهار بخش
 • فایل این بخش فقط یکبار برای شرکت کنندگان پخش می‌شود.
 • پیش از شروع پخش فرصت چک کردن سوالات را خواهید داشت.
 • جواب سوالات لیسنینگ آیلتس لازم است در دفترچه پاسخنامه درج گردد.

بخش اول و دوم آزمون:

این بخش شامل موضوعات اجتماعی بوده و مکالمات  بین افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش سوم و چهارم:

در این بخش موضوعات دانشگاهی مورد بررسی قرار می‌گیرند. یک مکالمه‌ بین چهار نفر و یک کنفرانس تشکیل­دهنده‌ این بخش‌ها هستند.

بخش ریدینگ آزمون آیلتس  (Reading)

 

مدت زمان آزمون آیلتس و توضیحات مربوط به 4 بخش آزمون

 • مدت برگزاری: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال
 • در این بخش شرکت‌کنندگان می‌بایست به سوالات مربوط به سه متن که در مجموع بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند پس از مطالعه پاسخگو باشند.
 • این بخش بر خلاف بخش شنیداری شامل زمان اضافه‌ای برای انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه نمی­شود.
 • متونی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفته‌اند از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌اند و لزوماً برای خوانندۀ متخصص نیستند.
 • بخش اول آزمون ریدینگ آیلتس: این بخش پیرامون فعالیت‌های روزمره‌ اجتماعی است.
 • بخش دوم آزمون شنیداری آیلتس: این بخش پیرامون جزوات آموزشی و نیازهای رفاهی است که برای شرکت کنندگان انتخاب شده است.
 • بخش سوم آزمون شنیداری آیلتس: این بخش متشکل از یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

 

بخش رایتینگ آزمون آیلتس  (Writing)

 • مدت برگزاری ۶۰ دقیقه (یک ساعت)
 • در بخش رایتینگ آیلتس شما به عنوان شرکت­کننده در آزمون با دو موضوع روبرو خواهید شد که می‌بایست درباره این موضوعات انشا  (essay)بنویسید.
 • موضوع اول  (Task 1): در این بخش از شما خواسته خواهد شد تا در متنی که حداقل از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده است مشکلی فرضی را شرح دهید.
 • در نظر داشته باشید در صورتی که تعداد کلمات استفاده شده در این متن کمتر از حداقل خواسته شده باشد شما نمره از دست خواهید داد.

)پیشنهاد می‌شود در این بخش از سوالات، حداکثر ۲۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش اختصاص دهید(

برای نوشتن این نامه می‌توانید به یکی از چهار موضوع زیر رجوع کنید و از آنها جهت سهولت در جوابگویی استفاده کنید.

 • Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات
 • Job application letter   (نامۀ درخواست کار)
 • Formal business letter  (نامۀ رسمی اداری)
 • )  Personal letter نامۀ شخصی)

موضوع دوم (Task 2): در بخش دوم این امتحان شما باید نظر موافق و یا مخالف خود را پیرامون موضوعی بیان کنید، در نظر داشته باشید که این بخش می‌بایست حداقل شامل ۲۵۰ کلمه باشد در صورتی که از حد مجاز کلمات کمتری را استفاده کرد باشید به نسبت نمره از دست خواهید داد. با توجه به زمان کلی شما پیشنهاد می‌شود ۴۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش از آزمون رایتینگ آیلتس اختصاص دهید.

بخش مکالمه آیلتس (Speaking)

بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس شامل یک مصاحبۀ رودررو با مصاحبه کنندۀ رسمی آیلتس است.

مدت آزمون: ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

این قسمت از امتحان شامل سه بخش است:

بخش اول

در اولین بخش امتحان، متقاضی می‌بایست به سوالاتی عمومی و شخصی دربارۀ محل زندگی، وضعیت کاری، وضعیت خانوادگی و علایق خود پاسخ دهد.

بخش دوم

در این بخش موضوعی از طرف ممتحن (آزمون گیرنده) آیلتس برای شما انتخاب می‌شود و شما یک دقیقه فرصت خواهید داشت تا درباره این موضوع فکر کرده و نت‌برداری کنید و دو دقیقه دربارۀ آن صحبت کنید و سپس به یک یا دو سوال دربارۀ آن پاسخ دهید.

در این بخش لازم نیست شما به تمامی سوالات روی کارت پاسخ دهید ولی این موضوع اهمیت دارد که در دو دقیقه صحبت خود پاسخگوی این سوالات باشید.

بخش سوم 

در بخش سوم امتحان مکالمه آیلتس شما می‌بایست به مدت ۴ الی ۵ دقیقه با مصاحبه کننده مکالمه‌ای را برقرار کنید، در نظر داشته باشید که موضوع صحبت شما در این بخش همان موضوعی خواهد بود که در بخش دوم دربارۀ آن صحبت کرده‌اید.

نمره‌بندی آزمون آیلتس چگونه است؟

سیستم سنجش نمرات آزمون آیلتس در بازه‌ای از ۰ تا ۹ است، در این آزمون واژه‌ای به نام (نمرۀ قبولی) تعریف نشده است و نمرۀ کسب شده توسط شما گواهی است بر میزان دانش زبانی شما. همین نمرۀ شما دلیلی بر قبولی و یا مردودی شما نیست اما با توجه به انتظارات شما از نمره مورد نظرتان این نمرات ارزش‌گذاری خواهند شد. به طور کلی با توجه به همین ارزش‌گذاری نمرۀ ۵ نمرۀ متوسط و نمرۀ ۶ به بالا نمرۀ خوب تلقی می شود.

 

منابع آزمون IELTS چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ آزمون آیلتس لطفا روی لینکهای زیر کلیک کنید:

دوره آموزش آیلتس

دانلود رایگان منابع آیلتس

لیسنینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس

این منابع بر اساس تجربه های اساتید و دانشجویان آیلتس معرفی شده است. قابل ذکر است این کتاب ها جزئی از منابع آیلتس بوده و دانشجویان بر اساس سلایق خود می توانند از این مجموعه معرفی شده استفاده نمایند یا از دیگر منابع موجود نیز بهره ببرند.

 • کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج
 • کتاب Oxford Word Skills
 • کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
 • کتاب Listening for IELTS
 • کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS
 • کتاب های آیلتس کمبریج ۱ تا ۱۰
 • کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs
 • کتاب Get ready for IELTS Listening
 • کتاب New insight into IELTS
 • کتاب جذاب Essential Grammar in Use
 • کتاب Get Ready for IELTS Speaking
 • کتاب Essential Words for the IELTS
 • کتاب Complete IELTS Bands
 • کتاب Objective IELTS Intermediate
 • کتاب Objective IELTS Advanced

تعیین سطح آیلتس چگونه است؟

تعیین سطح آیلتس در موسسۀ ترجمان زبان هم به صورت حضوری، آنلاین، و هم تلفنی برگزار می‌شود.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس به طور کلی به 4 دسته تقسیم می‌‍شود:

آیلتس آکادمیک (IELTS Academic Training)

آیلتس جنرال (IELTS General Training)

آیلتس UKVI

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)

آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک برای کسانی طراحی شده است که قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و بالاتر در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه دهند.

آیلتس جنرال

از دیگر انواع آزمون آیلتس، آزمون آیلتس جنرال است که معلومات داوطلبان را در بستر اجتماعی مورد سنجش قرار می‌دهد. آزمون General Training برای متقاضیانی مناسب است که به‌‌منظور گذراندن دوره‌های کوتا‌ه ‌مدت کاری و یا دست‌ یافتن به ‌فرصت‌های شغلی یا مهاجرت قصد سفر به کشور‌های انگلیسی زبان را دارند.

آیلتس  UKVI

این آزمون ویژه متقاضیان مهاجرت به انگلستان یا ادامه تحصیل در این کشور می‌باشد. از لحاظ محتوا، آزمون‌های  IELTS UKVI  تفاوتی با آزمون‌های معمولی IELTS ندارند ولی شرایط برگزاری آن‌ها متفاوت بوده و نظارت بیشتری بر انجام آزمون صورت می‌گیرد. مدرک آزمون IELTS UKVI علاوه بر انگلستان، در کلیه مقاصد مهاجرتی و تحصیلی دنیا معتبر است.

آیلتس لایف اسکیلز (Life Skills)

آزمون آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills) مخصوص داوطلبانی می‌باشد که قصد مهاجرت و دریافت اقامت انگلستان را دارند و در عین حال به دنبال آزمونی به مراتب ساده‌تر از آیلتس هستند. بعضی از موضوعات رایج در مهارت گفتار (Speaking) آیلتس لایف اسکیلز، علاقه‌مندی‌ها، آموزش، مشکلات اجتماعی، اوقات فراغت، وسایل نقلیه و خانواده است.

آزمون آیلتس آکادمیک یا جنرال؟

در این بخش قصد داریم به بررسی و معرفی دو نوع امتحان آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال بپردازیم. همان‌طور که در جریان هستید آزمون آیلتس به دو نوع آکادمیک Academic و جنرال General تقسیم می‌گردد که هرکدام از این امتحانات برای هدف خاصی تعریف شده‌اند. شما می‌بایست با توجه به هدف‌گذاری خود امتحان مورد نظر را انتخاب کنید.

تفاوت امتحان IELTS آکادمیک و جنرال

شاید مهم‌ترین تفاوت این دو نوع از آزمون آیلتس در مقصدی است که شما با کسب نمره مربوطه به سمت آن هدایت می شوید.

آیلتس آکادمیک:

این امتحان مخصوص متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان به نیت ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی را دارند که در آنها زبان انگلیسی زبان مورد تدریس است.

آیلتس جنرال:

این نوع از آزمون مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلستان، آمریکا، استرالیا و … را دارند و تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را ندارند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو امتحان در نوع سوالات بخش‌های Writing  و Reading  است. در بخش ریدینگ آزمون آیلتس شرکت‌کنندگان با موضوعاتی که حول محور علمی و دانشگاهی است روبرو هستند و به نوعی می‌توان گفت که این سوالات سخت‌تر و در عین حال محدودتر نیز هستند. همچنین در بخش رایتینگ این امتحان شرکت‌کنندگان می‌بایست درباره موضوعاتی که به‌صورت تخصصی درباره مباحث علمی و دانشگاهی است شروع به نگارش نمایند. در بخش اول این امتحان (Task 1) متقاضیان می‌بایست حول موضوعاتی نظیر تحلیل گراف‌ها و نمودارها اقدام به نوشتن نمایند. در بخش دوم (Task 2) می‌بایست درباره موضوعی که داده شده است نظر خود را بنویسند که تعداد کلمات و الزامات این بخش در قسمت معرفی بخش رایتینگ خدمت شما ارائه شده است. بخش‌های لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس آکادمیک هیچگونه تفاوتی با آیلتس جنرال ندارد.

نتایج امتحان آیلتس چگونه است؟

نمره آیلتس شما با توجه به میانگین نمرات کسب شده در تمامی مهارت‌های این امتحان ارزیابی شده و به صورت یک نمره در بازۀ ۰ تا ۹ به دست می‌آید. نتیجه‌ی امتحان شما در غالب یک کارنامه که فقط به شخص شرکت کننده در آزمون تحویل داده می‌شود آماده می­گردد. یکی از خصوصیات کارنامۀ آیلتس در این است که نمرۀ تمامی مهارت‌های شما به تفکیک در آن نمایش داده شده است.

ارسال کارنامه آزمون آیلتس

خیلی از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس تصمیم دارند پس از تحویل کارنامۀ خود از مراکز مجاز امتحانی نسبت به ارسال این نتیجه برای دانشگاه‌های و یا سفارت‌های مورد نظر خود اقدام کنند.

آیا می‌توان به نمرۀ آزمون آیلتس اعتراض کرد؟

در مواردی پیش آمده است که افرادی که بعد از شرکت در امتحان آیلتس نمرۀ خود را دریافت کرده بوده‌اند نسبت به این نمره اعتراض داشته و در خواست رسیدگی به این نتیجه را داشته اند. این مساله به هیچ‌وجه مشکل پیچیده و بدون راه‌ حلی نیست. شما می‌توانید با مراجعه به مرکزی که در آنجا در امتحان آیلتس شرکت کرده‌اید فرم مربوطه را پر کرده و درخواست خود را ثبت نمایید، درخواست اعتراض به نمره برای تمامی بخش‌ها مجاز است. یکی از موارد مهم و قابل ذکر این بخش این است که شما می‌بایست برای ثبت اعتراض خود مبلغ ۱۷۶ دلار استرالیا را پرداخت نمایید. صورت صحیح بودن اعتراض شما این مبلغ به شما استرداد خواهد شد ولی در صورتی که نتیجه اولیه درست بوده باشد و اعتراض شما بی‌دلیل باشد این مبلغ به هیچ وجه قابل استرداد نیست.

نحوۀ استعلام نمره‌ آزمون آیلتس

سیستم استعلام نمرۀ آیلتس به صورت انحصاری فقط در اختیار دانشگاه‌ها و موسساتی است که در لیست این سازمان به ثبت رسیده‌اند. این امر باعث به وجود آمدن یک سیستم امن شده است که تنها به کسانی که مجوز رویت این نمرات را داشته باشند اجازۀ ورود می‌دهد. این نکته یکی از نقاط قوت آزمون آیلتس است که اطلاعات آزمون شما کاملا محفوظ می‌ماند. البته لازم به ذکر است که شما می‌توانید با ثبت اطلاعات آزمون خود در مدتی مشخص در وب سایت مراکزی که در آن ثبت نام کرده‌اید مانند British Council  و IDP مدرک خود را ببینید.

همچنین شما می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام به استعلام مدارک IDP نمایید:

 

آیا برگزارکنندگان آیلتس می‌توانند نتایج آزمون شما را ضبط کنند؟

یکی از مشکلات آزمون آیلتس احتمال لو رفتن سوالات مربوط به این امتحان می باشد. در سالهای اخیر با توجه به لو رفتن چند موردی از سوالات آیلتس مشاهده شده است که مسئولین IDP اقدام به «ضبط» نتایج امتحان کرده اند. متقاضیان ثبت نام در آزمون آیلتس در هنگام امضای توافق نامه امتحانات با قبول یکی از بندهای این توافق اجازه ضبط نتایج را به مسئولین امتحانات می دهند، در این بند آمده است آیلتس می‌تواند نمره­های شما و طبعاً کارنامۀ شما را پس از سیزده روزی که قول داده شده، به شما ندهد و نگه دارد. این ضبط نمرات به دو شیوۀ فردی و گروهی صورت می‌پذیرد.

 

ضبط فردی نمرات

 1. تفاوت دست خط در جواب‌دهی به سوالات مربوط به مهارت‌های (Reading , Listening , Writing) که احتمال رخ دادن تقلب را بالا می‌برد.
 2. وجود تناقض در اطلاعات شخصی فرد شرکت‌کننده در امتحان مانند: نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد
 3. رشد ناگهانی و افزایش نمرۀ شرکت‌کننده در بازۀ زمانی کوتاه یکی از دلایلی است که در صورت بروز این اتفاق نمره شما ضبط خواهد شد و شما می‌بایست در صورت لزوم یک و یا هر چهار مهارت امتحان آیلتس را مجددا امتحان بدهید و یا طبق درخواست کمیته برگزاری امتحانات می‌بایست دلیل قانع کننده‌ای برای این رشد ناگهانی نمرات خود را با دست خط خود نوشته و جهت بررسی در اختیار مرکز برگزاری آیلتس قرار دهید. در صورتی که دلایل شما برای تیم بررسی مجدد نمرات قانع کننده نباشد هیچ نمره‌ای به شما تعلق نمی‌گیرد.

ضبط جمعی نمرات

 1. در صورت امکان و احتمال لو رفتن سوالات مرکز امتحانی از سوی مسئولان آن مرکز.
 2. تعداد بیش از حد استاندارد افرادی که بین سوالات (Reading, Listening) دو نمره یا بیشتر با نمرات سوالات (Speaking, Writing)  فاصله دارند.
 3. در صورت وصول گزارش توسط نهادهای نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور و یا سازمان سنجش) مبنی بر دریافت رشوه توسط مراکز برگزارکنندۀ آیلتس.
 4. مشاهده‌ی خطا در طول نظارت‌های سالیانه دوره‌ای و تصادفی برای بالا بردن کیفیت برگزاری.

آزمون آیلتس کامپیوتری چیست؟

آیلتس کامپیوتری نوعی از امتحان آیلتس است که برای آیلتس UKVI آکادمیک در برخی کشورها برگزار می‌شود که در ادامه به اسامی برخی از آنها اشاره می‌کنیم، این امتحان از ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی توسط آیلتس رسمیت پیدا کرده است. این امتحان دارای نقاط تشابه و تفاوت خاصی با امتحان آیلتس کاغذی است که می‌توان به مواردی از این نکات اشاره کرد.

شباهت‌ها: از نظر برگزاری امتحان و نکات امنیتی و همچنین از نظر زمان، محتوا، نوع سوالات، آزمون Speaking هم مشابه آزمون کاغذی آیلتس است.

 

نمره موردنیاز آیلتس برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر

 

ردیف

نام دانشگاه

حداقل نمره مورد نیاز

1

آکسفورد

7

2

آکادمی اقتصاد لندن

7 تا 7.5

3

دانشگاه ادینبرو

6.5 تا 7

4

دانشگاه کمبریج

7 تا 7.5

5

دانشگاه گلاسکو

7

6

کالج لندن

6 تا 7.5

7

کالج سلطنتی لندن

6 تا 6.5

8

دانشگاه اکستر

6

9

دانشگاه لیورپول

6

10

دانشگاه بیرمنگام

6.5

11

دانشگاه کاتولیک لون بلژیک

6.5

12

دانشگاه اسکس

6

13

دانشگاه کرانفیلد

6.5 تا 7

14

دانشگاه تورنتو

7

15

دانشگاه مک گیل

6.5

16

دانشگاه بریتیش کلمبیا

6.5

17

دانشگاه آلبرتا

6.5

18

دانشگاه مکمستر

6.5

19

دانشگاه واترلو

7

20

دانشگاه کلگری

6.5

21

دانشگاه کویینز

6.5

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *