آزمون های بین المللی, مقالات آموزشی

 آزمون TOLIMO

 آزمون TOLIMO

 

آزمون تولیمو یکی از آزمون‌های استاندارد تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است که در ایران و توسط سازمان سنجش طراحی و برگزار می‌شود. نام این آزمون مخفف عبارت Test Of Language by the Iranian Measurement Organizations)   TOLIMO) است. اگر از متقاضیان شرکت در آزمون دکتری باشید گرفتن نمره خوب در آزمون تولیمو می‌تواند به قبولی شما کمک قابل توجهی کند چرا که برای تحصیل در مقطع دکترا باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان مانند آزمون Tolimo، آزمون TOFEL و یا آزمون MCHE نمره قابل قبول کسب کرده باشید. لازم به ذکر است که کسب نمره قابل قبول در این آزمون برای افرادی که تمایل دارند از بورسیه اعزام به خارج از کشور استفاده کنند نیز لازم است.

 

آزمون تولیمو (Tolimo) شامل چه بخش‌هایی است؟

در جلسه آزمون تولیمو دو دفترچه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده می‌شود که یکی از آنها شامل سوالات تشریحی و دیگری شامل سوالات تستی است. در دفترچه تشریحی آزمون، یک سوال وجود دارد که برای پاسخ دادن به آن ۳۰ دقیقه زمان خواهید داشت. پاسخ این بخش از آزمون باید داخل دفترچه نوشته شود و پاسخ‌نامه جداگانه‌ای برای آن به شما داده نمی‌شود. این بخش از آزمون تولیمو به بخش نوشتاری آزمون‌ آیلتس و آزمون جی‌آر‌ای (GRE) شباهت دارد و نشان‌دهنده مهارت شما در نوشتن متن و مقاله به زبان انگلیسی است. برای اینکه بتوانید مهارت نوشتاری خود را تقویت کنید لازم است نوشتن مقالات را تمرین کنید و از اساتید زبان بخواهید نوشته‌هایتان را تصحیح کنند تا ایرادات آن برطرف شود. کسب نمره قابل قبول در این بخش از آزمون تولیمو بدون تمرین زیاد و تلاش مستمر امکان‌پذیر نیست.

سوالات آزمون تولیمو

دفترچه سوالات تستی آزمون تولیمو شامل ۱۴۰ سوال است و از سه بخش تشکیل می‌شود که در ادامه هر یک را شرح می‌دهیم. دقت داشته باشید که پاسخ سوالات این دفترچه باید در پاسخ‌نامه وارد شود.

  • بخش ساختار و نوشتار زبانی (Structure and Written Expression) که ۴۰ سوال دارد و برای پاسخ دادن به سوالات آن ۳۰ دقیقه فرصت دارید.
  • بخش درک مطلب (Reading Comprehension) که شامل ۵۰ سوال است و ۵۵ دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات آن زمان خواهید داشت.
  • درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening Comprehension) که ۵۰ سوال دارد و ۳۵ دقیقه برای پاسخگویی به آنها زمان خواهید داشت. توجه داشته باشید که سوالات این بخش در جلسه آزمون از بلندگو پخش می‌شود و شما تنها یک مرتبه فرصت شنیدن آن را خواهید داشت. پس از گوش دادن به متنی که از طریق بلندگو خوانده می‌شود، باید پاسخ صحیح را در پاسخ‌نامه خود علامت‌گذاری کنید.
ساختار کلی آزمون تولیمو

نمره آزمون تولیمو چطور محاسبه می‌شود؟

در آزمون تولیمو یک محدوده نمره از ۳۱۰ تا ۶۷۷ تعریف شده است و برای محاسبه آن پس از حساب کردن نمره‌ حاصل شده در هر بخش، ده برابر میانگین نمره‌ها به‌عنوان نمره کل در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که نمره بالاتر از ۶۰۰ بگیرید نتیجه آزمون شما عالی محسوب می‌شود. اگر نمره‌ای بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ بگیرید یعنی خوب و اگر نمره‌ای بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ دریافت کنید یعنی نتیجه آزمون شما متوسط بوده است. نمره کمتر از ۴۷۹ به معنی نتیجه ضعیف است. همچنین نمره‌ای که از بخش تشریحی دریافت می‌کنید بین ۱ تا ۶ است و در کارنامه شما کنار نمره کل دریافت شده ذکر می‌شود.

جدیدترین منابع آزمون تولیمو را بشناسید، قبولی تضمینی در آزمون تولیمو

منابع متعددی جهت آماده شدن برای آزمون تولیمو معرفی می‌شوند. اما اصلی‌ترین آنها کتاب‌هایی هستند که در ادامه معرفی می‌کنیم.

کتاب ۵۰۴ واژه

 

این کتاب یکی از اصلی‌ترین و معتبرترین منابعی است که تقریباً برای هر آزمون تعیین سطح زبان لازم است آن را مطالعه کنید. این کتاب حاوی ۵۰۴ واژه‌ای است که در کتاب‌ها و مجلات، مکالمات روزمره، مطبوعات و حتی فیلم‌هایی که به زبان انگلیسی هستند کاربرد زیادی دارند. این کتاب بدون شک یکی از بهترین منابع برای وسعت بخشیدن به دایره لغات شما است.

 

 

 کتاب واژگان ضروری تافل

 

 

این کتاب نه تنها برای شرکت‌کنندگان آزمون تافل، بلکه برای متقاضیان شرکت در آزمون تولیمو نیز بسیار ضروری است. این کتاب در ویرایش‌های متفاوتی به بازار عرضه شده‌ است. بنابراین در هنگام تهیه کتاب دقت کنید که ویرایش آخر را خریداری کنید.

 

کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز

این کتاب برای تمامی متقاضیان شرکت در آزمون تولیمو، آزمون تافل و آزمون GRE یک منبع مهم است. این کتاب به نحوی طراحی شده است که برای هر هفته تعدادی لغت در نظر گرفته به طوری که اگر طبق برنامه این کتاب پیش بروید می‌توانید در هر هفته ۴ روز را به یادگیری واژه‌های جدید اختصاص دهید و ۱ روز را صرف مرور کلمات کنید و به این ترتیب در ۴۶ هفته تمام کلمات را از بر شوید. البته فراموش نکنید که این کتاب در نسخه‌های متفاوتی به فروش می‌رسد پس اگر قصد دارید بر اساس برنامه‌ریزی کتاب، واژه‌ها را یاد بگیرید حتماً نسخه اصلی آن را تهیه کنید.

کتاب ۵۰۰۰ واژه آکادمیک

پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را پس از اتمام کتاب‌هایی که معرفی شدند مطالعه کنید تا واژه‌هایی که یاد گرفته‌اید برایتان مرور شوند و دایره لغاتتان تکمیل شود. این کتاب نیز نه تنها برای شرکت‌کنندگان آزمون تولیمو که برای متقاضیان شرکت در آزمون تافل، آزمون آیلتس و آزمون MSRT نیز مناسب است.

نکاتی که پیش از ثبت نام در آزمون TOLIMO باید بدانید:

در حال حاضر ثبت نام در آزمون TOLIMO به‌راحتی از طریق اینترنت امکان‌پذیر است. پس از واریز هزینه و دریافت کد رهگیری مشخصات، تاریخ و محل آزمون شما برایتان قابل رویت خواهد بود. اما نشانی دقیق محل آزمون و شماره صندلی‌تان را ۴۸ ساعت قبل از جلسه می‌توانید از طریق نرم‌افزاری که روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد دریافت کنید. توجه کنید که تنها تا ۱۵ روز قبل از آزمون تولیمو، امکان ثبت‌نام خواهید داشت و پس از آن مهلت ثبت‌نام به پایان خواهد رسید.

 

انصراف از آزمون تولیمو

در صورتی که بخواهید از آزمون TOLIMO انصراف دهید باید حداکثر تا ۱۵ روز قبل از برگزاری آزمون به صورت کتبی درخواست خود را به سازمان سنجش ارائه کنید.

نتیجه آزمون چه زمانی اعلام می‌شود؟

بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون تولیمو، نتایج و نمرات در سایت سازمان سنجش قابل رویت خواهد بود. علاوه بر این، کارنامه آزمون نیز از طریق پست به آدرسی که قبلاً در فرم مشخصات خود وارد کرده‌اید ارسال خواهد شد. نشانی سایت سازمان سنجش: tolimo.sanjesh.org همانطور که در این بخش به آن اشاره کردیم آزمون تولیمو  (Tolimo)  از جمله آزمون‌هایی است که ایران برگزار می‌کند و برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر را دارند به‌عنوان یک مدرک زبان معتبر قابل استفاده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *