دوره‌های آموزشی, زبان عمومی

تکنیک shadowing

Table of Contents

تکنیک  Shadowing چیست؟

 

اگر می‌خواهید بدانید تکنیک shadowing یا سایه چیست، بازی «هرچه گفتم تکرار کن» را به یاد بیاورید! در این تکنیک، تقلید است که حرف اول را می‌زند. با این روش، می‌توانید پشت فرمان آهنگ انگلیسی مورد علاقه خود را همخوانی کنید، با دیالوگ‌های شخصیت جذاب فیلم هم‌صدا شوید و پادکست‌ها را با خود زمزمه کنید تا زبان یاد بگیرید. این تکنیک بسیار ساده است، اما رعایت اصول اولیه در آن می‌تواند منجر به موفقیت بیشتر شود. در این مقاله از سفیر مگ، هرچه در تکنیک سایه به آن نیاز دارید را خواهید آموخت.

تکنیک shadowing چیست؟

در روش سایه‌زنی یا shadowing، باید طوطی‌وار عمل کنید؛ یعنی هرچه گوینده می‌گوید را به صورت آرام یا حتی در ذهن خود تکرار کنید. این کار باعث می‌شود که با عبارات، واژگان و ساختارهای زبان جدید آشنایی بهتری پیدا کنید. این تکنیک، در روش‌های مختلف آموزش به خصوص در آموزش زبان انگلیسی بدون نیاز به کلاس کاربرد دارد؛ زیرا حین تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی می‌توان از آن بهره‌ برد.
موضوع را با یک مثال واضح که همگی تجربه‌اش کرده‌ایم روشن می‌کنم:«پیش از یادگیری الفبای فارسی و خواندن، چگونه شعرهای جدید را یاد می‌گرفتید؟» در آن زمان، بزرگترها یک شعر را آرام‌آرام می‌خواندند و ما هم به دنبال آن‌ها زمزمه می‌کردیم تا زمانی که کاملا آن را حفظ شویم. این کار، بدون آشنایی با ساختارهای پیچیده زبانی و دستوری صورت می‌گرفت. گاهی حتی کودک معنی دقیق کلماتی که تکرار می‌کند را نمی‌داند.
در تکنیک سایه، هدف این است که نوع تلفظ، ساختار کلام و عبارات عینا تکرار شوند. این موضوع زبان‌آموز را با زبان مقصد درگیر می‌کند و منجر به یادگیری می‌شود. بنابراین حین این تکنیک، سعی نکنید از قدم اول به تحلیل جملات بپردازید. تنها آن‌ها را با خود تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شوند.

کاربردهای تکنیک سایه در یادگیری زبان

یکی از مشکلات اساسی در زمینه آموزش زبان انگلیسی بصورت آنلاین این است که زبان‌آموزان همکلاسی یا مربی برای تمرین و تکرار ندارند. در این شرایط، روش‌های زیادی برای درگیری بیشتر با زبان مقصد وجود دارد که تکنیک سایه یکی از بهترین‌های آن است.
در روش shadowing، زبان‌آموز به صورت همزمان روی ۳ مهارت اصلی کار می‌کند: مکالمه، شنیدار و ساختار جملات. هرچه در تکرار و تمرین مداومت بیشتری داشته باشید، سرعت پیشرفت هم بهتر خواهد شد.
تکنیک سایه‌ زدن در موارد زیر کاربرد دارد:

 1. دقت روی نحوه تلفظ اصلی و سریع کلمات
 2.  توجه به کاربرد عبارات در موقعیت‌های مختلف
 3. رعایت لحن و حس بیان عبارات هنگام تکرار
 4. آشنایی با لغات جدید و کاربردهای تازه واژگان

تکنیک سایه تنها مختص فیلم دیدن نیست. هنگام گوش دادن به موسیقی، شنیدن پادکست، ویدئوهای آموزشی و حتی کلاس آنلاین زبان می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. در واقع، هرجایی که سخنی از زبان مقصد شنیده شود، میدان جولان تکنیک shadowing است.

 

انواع تکنیک shadowing

اگرچه روش shadowing در آموزش زبان جدید بسیار ساده است، اما اصول و مراحل خاصی برای رسیدن به نتیجه عالی دارد. بر اساس این اصول، باید حتما از مرحله مبتدی این روش آغاز کنید و کم‌کم شیوه‌های تکرار خود را تغییر دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

۱- مرحله مبتدی تکنیک سایه

وقتی تازه این روش را آغاز کرده‌اید، بهتر است تنها روی عبارت‌های کوتاه، محدود و خاص تمرکز کنید. مثلا اگر سریال می‌بینید، تنها دیالوگ‌های یک شخصیت خاص در برخی موقعیت‌های مهم را تکرار کنید. یا هنگام شنیدن موسیقی، تنها روی نقاط اوج تمرکز کنید.
بهتر است در آغاز، سراغ فیلم‌ها یا موسیقی‌های طولانی نروید. تکنیک shadowing با وجود جذابیتی که دارد، می‌تواند گاهی خسته‌کننده شود؛ به خصوص اگر به تازگی آن را شروع کرده باشید. در این سطح بهتر است از داستان‌های صوتی و پادکست‌های کوتاه، موسیقی‌هایی که تکرار در آن‌ها زیاد است و فیلم‌های زیر ۳۰ دقیقه استفاده کنید.

۲- مرحله متوسط تکنیک shadowing

در این سطح، باید میزان تکرار را بیشتر کنید و تا جایی که می‌توانید، هرچیزی که می‌شنوید را تکرار کنید. به عنوان مثال اگر فیلم می‌بینید، ابتدا دیالوگ یک یا دو شخصیت خاص و سپس تمام دیالوگ‌ها را مو به مو تکرار کنید. در این سطح، کار کمی دشوارتر و حجم مطالب بیشتر می‌شود. به همین دلیل بهتر است مدت یادگیری را کاهش دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.
در این سطح می‌توانید سراغ سریال‌ها بروید تا دیالوگ‌ها را هدفمندتر بیاموزید؛ مزیت سریال این است که ساختار دیالوگ‌ها در آن تقریبا یکسان است و با تکرار، به راحتی در ذهن تثبیت می‌شود. همچنین فایل‌های صوتی بین ۲۰ الی ۴۰ دقیقه نیز برای این سطح مناسب هستند.

۳- سطح پیشرفته تکنیک سایه زدن

در صورتی که آموخته‌های شما در سطح مبتدی و متوسط به حدی رسیده است که می‌توانید مکالمات نسبتا طولانی را به راحتی متوجه شوید و در آن‌ها تعامل کنید، می‌توانید وارد این بخش شوید. در این مرحله، علاوه بر تکرار هر آنچه می‌شنوید، باید خودتان نیز عبارات و اصطلاحاتی را متناسب با موقعیت به جمله اضافه کنید. حتی می‌توانید به جای یکی از شخصیت‌های فیلم صحبت کنید و به جای سخنان او، نظرات خود را بیان کنید. در این سطح می‌توانید هر نوع فیلم یا پادکستی را برای آموزش انتخاب کنید، اما بهتر است سراغ مواردی بروید که ذهن شما از قبل با موضوع آن آشنایی دارد و می‌توانید با آن بهتر تعامل برقرار کنید.

مزایا و معایب استفاده از تکنیک shadowing

تکنیک شادویینگ یا سایه‌زنی، در همه‌جای دنیا برای یادگیری زبان متداول است. همانگونه که در ابتدا اشاره کردیم، ما حتی برای یادگیری زبان مادری نیز از این روش بهره برده‌ایم. با این حال، هر روشی ممکن است نقاط ضعفی نیز داشته باشد. در ادامه، نکته‌های مثبت و منفی تکنیک shadowing را بررسی خواهیم کرد.

مزایای تکنیک shadowing چیست؟

 1. ذهن مخاطب را با گفت‌وگوهای واقعی درگیر می‌کند.
 2. باعث افزایش دایره لغات و عبارات می‌شود.
 3. آموزش کاربردی زبان در این روش ساده‌تر است.
 4. این روش در آموزش زبان انگلیسی بدون نیاز به کلاس کاربرد دارد.
 5. محدودیت سطح ندارد و از مبتدی تا پیشرفته قابل استفاده است.
 6. در این روش امکان تمرکز روی موضوعات و دیالوگ‌های خاص وجود دارد.

معایب تکنیک shadowing چیست؟

 1. گاهی ممکن است تماشای فیلم با این روش خسته‌کننده باشد.
 2. در روش تعاملی، هیچ معیاری برای درست یا غلط بودن پاسخ‌های شما وجود ندارد.
 3. از آن‌جایی که این تکنیک حالت تکرار طوطی‌وار دارد، ممکن است باعث عدم تمرکز روی اصول زبان شود.

یادگیری زبان با تکنیک shadowing چقدر طول می‌کشد؟

تکنیک shadowing اصولا دو نوع اثر دارد: اثر کوتاه‌مدت و بلندمدت. در تاثیرات کوتاه‌مدت، بلافاصله پس از تکرار دیالوگ‌ها و حتی تا چند روز پس از آن، کاملا آن را به یاد دارید. در صورتی که تکرار و تمرین نداشته باشید، این آموخته‌ها در ذهنتان ماندگار نخواهند شد.
پاسخ به این سوال که یادگیری با تکنیک shadowing چقدر طول می‌کشد، بستگی به چند فاکتور دارد: سطح زبان شما، میزان یادگیری مورد انتظار و سطح دیالوگ‌هایی که می‌خواهید یاد بگیرید. عموما برای نتیجه‌بخشی هر روشی در آموزش زبان جدید، باید حداقل بین ۳ تا ۶ ماه آن را ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

نتیجه‌گیری
تکنیک shadowing یا روش سایه‌زنی، یکی از روش‌های رایج در آموزش زبان جدید است. در این تکنیک، باید همزمان با شنیدن متن یا دیالوگ‌هایی از زبان مقصد،‌ آن را برای خود تکرار کنید. این تکرار می‌تواند به صورت زمزمه یا تکرار ذهنی باشد. مداومت در این کار، باعث آشنایی با لغات، ساختار جملات و دیالوگ‌های رایج در زبان مقصد می‌شود و در نهایت، نتیجه دلخواه در یادگیری به دست خواهد آمد.

 

البته که گوش دادن به پادکست‌ها برای افزایش مهارت شنیداری شما عالی است و همچنین گوش کردن ساده نیز می‌تواند برای مهارت‌های گفتاری شما بسیار مؤثر باشد،اما تکنیک سایه‌ راه عالی دیگری برای بهبود مهارت‌های شنیداری و گفتاری است.

چگونه از تکنیک سایه استفاده کنیم؟

 

۱. یک ویدئو یا فایل صوتی با لهجه ترجیحی خود پیدا کنید.

ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید روی چه لهجه انگلیسی کار کنید؛ آمریکایی، بریتانیایی یا استرالیایی. سپس یک ویدیو یا فایل صوتی با تلفظ و لحن مطلوب خود پیدا کنید و آن را به قطعات حداکثر ۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید.

پادکست‌های آموزش انگلیسی، گزینه‌ای عالی هستند. درواقع می‌توانید از هر فایل صوتی در این تکنیک استفاده کنید: کتاب‌های صوتی، نتفلیکس، ویدیوهای یوتیوب یا حتی نمایش‌های رادیویی.

 

۲. ابتدا به صوت گوش دهید.

تکنیک سایه زمانی موثرتر است که قبل از تکرار محتوا، آن را درک کنید.
پس ابتدا آن را گوش کنید تا متوجه شوید. بررسی کنید که تمام واژگان کلیدی را درک می‌کنید.

 

۳. هم‌زمان با گوش دادن به صدا، به متن آن نگاه کنید.

این گزینه نسخه‌ای ساده‌تر از تکنیک سایه است. صحبت کردن با صدا در عین حال خواندن متن کمک می‌کند تا کلمات را در حالی که آنها را تکرار می‌کنید ببینید.
اگر زبان آموز مبتدی یا متوسط ​​زبان انگلیسی هستید، این یک گزینه عالی برای شماست.

 

۴. یک بار دیگر بدون نگاه به متن تمرین کنید.

اگر در سطح پیشرفته‌تر هستید، می‌توانید مستقیماً به این مرحله وارد شوید و تکنیک سایه را بدون استفاده از متن انجام دهید. در اینجا تمرکز بر روی ساده گوش دادن و سپس تقلید آنچه می‌شنوید و تمرکز شما بر تقلید صدا مهم است.

 

۵. صدای خودتان را ضبط کنید و دوباره گوش دهید.

متأسفانه وقتی با صدای بلند صحبت می کنیم، به طور همزمان با گوش های درونی و بیرونی خود می‌شنویم. این صدا صوت واضحی از آنچه واقعاً وجود دارد به ما نمی‌دهد.

 

بنابراین، برای پیگیری پیشرفت در سایه زدن، لازم است صدای خودتان را ضبط کنید. اگر قبلا این کار را نکرده اید، ممکن است صدای خود را دوست نداشته باشید و این یک مساله طبیعی است. شما باید به گوش دادن به صدای خود و شنیدن اشتباهات تلفظ عادت کنید.

 

۶. هر روز تمرین کنید.

فقط با تمرین می‌توان پروسه یادگیری را کامل کرد.
برای ساختن الگوهای جدید گفتار انگلیسی لازم است روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با این تکنیک تمرین کنید.
دهان شما باید با حرکات جدید عضلات صورت، لب ها و زبان شما سازگار شود. زمانی که بتوانید با همان سرعت سخنران پیش بروید و متن را به خوبی او بیان ‌کنید، وقت آن است که برای تمرین به فایل صوتی دیگری گوش دهید.

 

منابع تکمیلی برای یادگیری زبان به کمک تکنیک سایه

تکنیک سایه یک روش مؤثر برای یادگیری زبان انگلیسی است و با استفاده از نرم افزارها و منابع مناسب می‌توانید در این روش پیشرفت کنید. در ادامه، منابع و نرم افزارهایی را برای استفاده در تکنیک سایه در یادگیری زبان انگلیسی معرفی می‌کنیم:

 

تمرین با فیلم و ویدئو

تماشای فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی با زیرنویس زبان اصلی، یکی از راه‌های تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی با تکنیک سایه است.

با تمرین مکرر بازگویی دیالوگ‌ها و جملات درست به‌صورت همزمان با نمایش فیلم، تلفظ و ریتم زبان انگلیسی را بهبود می‌بخشید.
در این روش، شما با تماشای فیلم یا ویدئو در زبان انگلیسی، سعی می‌کنید جملات و عبارات را همزمان با شخصیت‌ها تکرار کنید. این روش به شما اجازه می‌دهد تلفظ صحیح و ریتم زبان را تمرین کنید.

 

 

هدف این تمرینات استفاده از تکنیک سایه با فیلم و ویدئو، بهبود تلفظ، شنیداری و تسلط بر صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

به عنوان مثال ویدئوی زیر نمونه‌ مناسبی برای تمرین است.
این ویدئوی مکالمه‌ای اداری و با لهجه ی بریتیش است. البته سرعت مکالمه در این ویدئو بالاست که قابل تنظیم است. بهتر است در مراحل ابتدایی با سرعت کمتر شروع کرده و به مرور ویدئوهایی با سرعت مکالمه‌ی بالاتر را انتخاب کنید.

 

همچنین می‌توانید از این فیلم‌ها و سریال‌ها هم برای تمرین تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی خود با تکنیک سایه کمک بگیرید:

 

فیلم The King’s Speech 2010

سخنرانی پادشاه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این فیلم درام، تولیدی از کشور بریتانیا، داستان زندگی جرج ششم، پادشاه بریتانیا را روایت می‌کند که با مشکل لکنت زبان روبرو شده است. داستان از زمانی شروع می‌شود که لکنت زبان وی در هنگام سخنرانی برای هزاران نفر آشکار می‌شود. این فیلم تلاش او برای درمان و یادگیری زبان انگلیسی را به تماشاگران نمایش می‌دهد.

 

فیلم  ۲۰۱۲ The Hobbit

دانلود فیلم هابیت؛ سفری غیر منتظره The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

اگر هدف شما یادگیری واژگان و گرامر زبان انگلیسی است و می‌خواهید بین فیلم هابیت و ارباب حلقه ها تصمیم بگیرید، پیشنهاد ما به شما تماشای فیلم هابیت است. این فیلم در ژانر علمی-تخیلی ساخته شده و جلوه‌های ویژه بسیار عالی در آن به کار رفته است. دیالوگ‌های این فیلم به‌روز هستند و کاملاً قابل فهم و شمرده ادا می‌شوند. در مقابل، فیلم ارباب حلقه‌ها واژگان قدیمی و ناآشنا دارد که ممکن است شما را گیج کند.

 

فیلم The Babadook 2014

دانلود فیلم The Babadook 2014 بابادوک با دوبله فارسی - آپ تی وی

فیلم بابادوک یک فیلم در ژانر وحشت از کشور استرالیاست. بهتر است فیلم‌هایی با لهجه‌های متفاوت ببینید تا به زبان انگلیسی بیشتر مسلط شوید.

داستان این فیلم درباره پسربچه‌ای ۶ ساله به نام ساموئل است که با مادرش زندگی می‌کند. پس از مرگ پدرش، ساموئل رفتارهای ناهنجاری از خود نشان می‌دهد و سلاح‌هایی می‌سازد که در مدرسه مشکل‌هایی برایش ایجاد می‌کند. و…

سریال Modern Family

سریال “خانواده مدرن” نیز یک سریال کمدی آمریکایی است که با طنز، تضادهای میان یک خانواده مدرن آمریکایی و یک خانواده سنتی را به تصویر می‌کشد. این مجموعه به طور همزمان داستان سه خانواده مختلف را روایت می‌کند و با شما را با فرهنگ سال‌های اخیر آمریکا نیز آشنا می‌سازد.

معرفی ۷ سریال برای یادگیری زبان انگلیسی - آلرنا

 

سریال This Is Us

این سریال یکی از پرطرفدارترین سریال‌های آمریکایی در ژانر درام خانوادگی است و زندگی معمولی یک خانواده آمریکایی در عصر حاضر را روایت می‌کند. به همین دلیل، از واژه‌ها و عبارت‌های روزمره زبان امروز آمریکا تا فرهنگ و آداب و رسوم رایج در این کشور، در این سریال یاد می‌گیرید.

سریال This Is Us برای سه فصل دیگر تمدید شد - زومجی

استفاده از پادکست‌ها و فایل‌های صوتی

استفاده از این روش یادگیری تکنیک سایه نیز مانند استفاده از فیلم و ویدئو یک روش مؤثر برای تقویت مهارت‌های شنیداری و تلفظ در زبان انگلیسی است.

در این روش، شما با گوش دادن به پادکست‌ها و فایل‌های صوتی در زبان انگلیسی، سعی می‌کنید جملات و عبارات را همزمان با گوینده تکرار کنید. این روش به شما اجازه می‌دهد تلفظ صحیح و ریتم زبان را تمرین کنید و مهارت شنیداریتان را بهبود بخشید.

استفاده از پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی و سخنرانی‌های انگلیسی می‌تواند در تقویت مهارت‌های شنیداری و تلفظ شما بسیار مفید باشد. این منابع به شما امکان می‌دهند تا با الگوبرداری از تلفظ صحیح، بازگویی کنید.

می‌توانید یکی از این پادکست‌ها را امتحان کنید:

 

پادکست Hidden brainپادکست Hidden brain

در این پادکست، شما با داستان‌هایی آشنا می‌شوید که بر پایه علم و دانش ساخته شده‌اند و الگوهایی را کشف می‌کنید که به صورت ناخودآگاه رفتارها و فرآیندهای فکری را هدایت می‌کنند.

 

پادکست Stuff You Should Knowپادکست Stuff You Should Know

این پادکست با تنوع موضوعی جالب‌توجه خود، یکی از بهترین منابع برای افزایش اطلاعات عمومی، تقویت دامنه واژگان و بهبود ساختار گرامری جملات است.

تمرکز این پادکست بر روی داستان‌های علمی، به شما امکان می‌دهد تا با مطالب علمی و پیشرفت‌های جدید آشنا شوید و به صورت همزمان مهارت‌های زبانی‌تان را بهبود بخشید. به این ترتیب، می‌توانید سطح لیسنینگ خود را بهبود ببخشید و از فهم بهتر و کامل‌تر محتوا لذت ببرید.

 

پادکست The Food Programmeپادکست The Food Programme

این پادکست که با لهجه بریتانیایی است، در مورد غذا و سلامت آن، مزه‌ها، لذت بردن از خوراکی‌های مختلف و موضوعاتی خوشمزه ارائه می‌شود.

گوش دادن به این پادکست علاوه بر بهبود مهارت لیسنینگ، به افزایش اطلاعات، دامنه لغات و اصطلاحات شما کمک بسیار زیادی می‌کند.

با تمرکز بر روی غذا و سلامتی، این پادکست به شما فرصت می‌دهد تا به عنوان یک مسلط به زبان انگلیسی با محتوای جذاب و خوشمزه ارتباط برقرار کنید. این تجربه همچنین به شما اجازه می‌دهد که به سرعت و با لذت از محتوا استفاده کنید و مهارت‌های زبانی‌تان را بهبود ببخشید.

 

 

کمک گرفتن از نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها

بهبود زبان انگلیسی، از جمله تلفظ و لهجه بومی انتخابی شما، برای یادگیری زبان بسیار مهم است. با این حال، بسیاری از برنامه‌های یادگیری زبان، تمام جنبه‌های یک زبان را پوشش نمی‌دهند.

برخی از نرم افزارها و اپلیکیشن‌های آموزش زبان انگلیسی به زبان‌آموزان این فرصت را می‌دهند تا انگلیسی را ازطریق ترکیب گزینه‌های مختلف یادگیری زبان مانند درس‌های کوتاه در اپلیکیشن، شرکت در باشگاه مکالمه، کلاس‌های گروهی، آموزش فردی، تعامل با رسانه‌های اجتماعی و پست‌های وبلاگ آموزشی بیاموزند.

همچنین با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید از ویدئوهای معلمان با لهجه‌های متفاوت بریتانیایی، آمریکایی و استرالیایی استفاده کنید.

 

 

تعدادی از بهترین اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای یادگیری زبان انگلیسی عبارتند از:

 

Babbel

اپلیکیشن Babbel، با درس‌های ۱۵ دقیقه‌ای مبتنی بر مکالمه‌های واقعی، زبان انگلیسی را به شما آموزش می‌دهد. با توجه به مدت زمان کوتاه هر درس (۱۵ دقیقه)، بدون هیچ عذری می‌توانید هر روز به یادگیری و تمرین زبان انگلیسی با این اپلیکیشن مشغول شوید.

Babbel از هوش مصنوعی تشخیص گفتار هم استفاده می‌کند که به شما امکان می‌دهد تلفظ‌هایتان را تصحیح کنید.

 

Rosetta Stone

روش یادگیری زبان در اپلیکیشن رزتا استون، استفاده از تصاویر و تداعی کلمات است.

این اپلیکیشن در هر درس به موضوعات متفاوتی می‌پردازد و شامل تمرین تلفظ، واژگان و دستور زبان می‌شود. همچنین، به صورت ضمنی گرامر زبان انگلیسی را نیز در مکالمات و عبارات آموزش می‌دهد.

به مرور درس‌ها به سمتی پیش می‌روند که شما یک عبارت یا جمله را می‌شنوید و آن را با یک تصویر متناسب می‌کنید. همچنین، اپلیکیشن دارای تمرین‌های تلفظ بوده و از سیستم تشخیص گفتار پیشرفته‌ای استفاده می‌کند.

 

نرم افزار Tell Me More

Tell Me More یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نرم افزارهای یادگیری زبان انگلیسی است که شرکت Auralog در سال ۱۹۸۷ در پاریس آن را تأسیس کرد. در سال ۲۰۱۳ این نرم‌افزار توسط رزتا استون خریداری شد. این نرم‌افزار به عنوان یک ابزار آموزش چند زبانه طراحی شده است، اما در آموزش زبان انگلیسی ویژگی‌های بسیار منحصر به فردی دارد.

ساختار آموزشی نرم‌افزار Tell Me More بیشتر بر اساس ویدئوهای آموزشی است و برای هر درس، تمرینات زیادی در نظر گرفته می‌شود تا مفاهیم آموخته‌شده تثبیت شوند. این نرم‌افزار هر ۴ مهارت زبانی، شامل خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن، را در درس‌های جداگانه آموزش می‌دهد و تمرینات مربوط به هر یک از این مهارت‌ها را ارائه می‌کند.

 

 

تمرین تکنیک سایه با کمک معلم خصوصی زبان

یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت مهارت‌های زبانی به کمک تکنیک سایه، کمک گرفتن از معلم‌های خصوصی زبان انگلیسی است.

کمک گرفتن از معلم خصوصی زبان می‌تواند فرایند یادگیری با استفاده از تکنیک سایه را تسریع کند. در این روش معلم شما را راهنمایی و به شما کمک می‌کند تا فایل صوتی مناسب برای سطح خود را پیدا کنید. او همچنین در طول جلسات، به شما نمونه‌هایی از فایل های صوتی با تلفظ صحیح را ارائه می‌دهد و شما باید سعی کنید آن‌ها را تکرار کنید. سپس با ارائه فیدبک‌هایی درباره نحوه صحیح تلفظ کلمات به شما بدهد تا بتوانید بهبود بیشتری در این زمینه داشته باشید.

با تمرین مستمر و همراهی معلم خود، می‌توانید به طور قابل توجهی در بهبود تلفظ و فهم شنیداری‌تان پیشرفت کنید.

 

مزایای تکنیک سایه برای یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

نکتۀ قابل توجه درباره تکنیک سایه این است که شما می‌توانید آن را به تنهایی انجام دهید. اجرای این تکنیک فقط حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و بسیار موثر است.

یکی دیگر از مزیت‌های تکنیک سایه این است که رایگان است و مکمل شگفت انگیزی برای پادکست‌هاست. اگر قبلاً فقط به پادکست‌ها و فایل‌های صوتی گوش می‌دادید، تکنیک سایه می‌تواند یک راه آسان و مفید برای استفاده بیشتر و کاربردی‌تر از آن‌ها باشد.

در ادامه نیز به تعدادی از مهم‌ترین مزایای استفاده از تکنیک سایه در یادگیری زبان اشاره می‌شود:

 

۱. تقویت فن بیان

توانایی بازتولید اصوات مختلف مستقیماً به نحوه حرکت زبان، لب‌ها و عضلات صورت بستگی دارد. اما صداهای زیادی در زبان انگلیسی هست که در زبان مادری شما وجود ندارند. بنابراین دستگاه گفتار شما برای تولید آنها آموزش ندیده است. این بدان معناست که لازم است به ماهیچه‌های صورت، لب‌ها و زبان خود بیاموزید که چگونه می‌توانند صداهایی را که می‌خواهید تلفظ کنید، ایجاد کنند.
تنها راه انجام این کار نیز این است که الگوهای بیان زبان مادری خود را بشکنید و بهترین راه برای انجام این کار سایه زدن به زبان انگلیسی است.

 

۲. چیدن ریتم

ریتم یکی از مولفه‌های کلیدی است که تلفظ عالی را در انگلیسی ایجاد می‌کند.

به عنوان یک انگلیسی زبان غیر بومی، لازم است ریتم زبان انگلیسی را درک کنید که چه زمانی باید بر برخی کلمات تاکید کرد و به برخی دیگر خیر.
این باعث می‌شود که کلام شما طبیعی‌تر به نظر برسد و به کاهش انتخاب الگوهای زبان مادری شما کمک کند.

 

 

تکنیک سایه به شما کمک می‌کند تا تمام جنبه‌های فیزیکی روانی را توسعه دهید. مانند تلفظ، آهنگ گفتار و ریتم انگلیسی.

تلفظ نحوه بیان یک کلمه است که شامل مواردی مانند باز بودن دهان، محل قرارگیری زبان و غیره است.
از آنجایی که برای تلفظ کلمات انگلیسی از ماهیچه‌های متفاوتی نسبت به سایر زبان‌ها استفاده می‌کنید، بخشی از یادگیری تلفظ کلمات انگلیسی تمرین حرکت دادن دهان مانند زمانی است که وقتی انگلیسی صحبت می‌کنیم.

۳. پیوند دادن کلمات

املا و تلفظ کلمات هم در انگلیسی متفاوت است.
وقتی کلمات را در جملات قرار می‌دهید، ممکن است حتی متفاوت تر از خودشان به نظر برسند. دلیل آن پیوند است.

مردم کلمات را به هم پیوند می‌دهند تا بدون مکث های غیرضروری یا جمع آوری صداهای نامناسب، تلفظ آنها را یکی پس از دیگری آسان‌تر کنند. یادگیری پیوند دادن در تئوری یک چیز دشوار است. با این حال در موارد دیگر، قوانین می‌توانند کمتر خاص باشند.

 

 

تکنیک سایه بهترین راه برای آموزش دهان شما برای پیوند دادن کلمات به زبان انگلیسی به طور طبیعی است. در کوتاه مدت، شما یاد خواهید گرفت که چگونه این کار را ناخودآگاه و بدون فکر کردن به قوانین انجام دهید. در صحبت کردن، زمانی برای فکر کردن به آن وجود ندارد.

 

۴. نزدیک شدن به لهجه‌های انگلیسی

هدف اصلی تکنیک سایه این است که الگوهای گفتاری شما را به الگوهای معمولی برای تلفظ بومی صداهای انگلیسی نزدیک‌تر کند. تمرین تکنیک سایه به طور منظم، در کاهش لهجه مادری شما در زمان ادای کلمات و جملات انگلیسی و نزدیک شدن به لهجه بومی دلخواهتان  مؤثر خواهد بود. این کاهش لهجه به شما کمک می کند شفاف‌تر صحبت کنید و کلامتان راحت‌تر درک شود.

 

آهنگ و لحن گفتار (عروض) در زبان انگلیسی

آهنگ و لحن گفتار یا Prosody مانند «موسیقی» زبان است و دلیل این است که زیر و بم در یک جمله یا در یک مکالمه متفاوت است. به عنوان مثال، در انگلیسی آمریکایی ما اغلب در انتهای جمله سوالی، صدای خود را بالا می‌بریم اما در انگلیسی بریتیش یا بریتانیایی انگونه نیست. این نمونه‌ای از آهنگ گفتار است.

هر زبان و لهجه روش‌های متفاوتی برای اجرای Prosody دارد. به همین دلیل است که برای مثال، گاهی اوقات مردم می‌گویند به نظر می‌رسد که ایرلندی‌ها زمانی که حرف می‌زنند، در حال آواز خواندن هستند.

لهجه آمریکایی و لهجه بریتانیایی + تفاوت ها و شباهت ها

 

آهنگ گفتار و لحن، اغلب در آموزش زبان انگلیسی نادیده گرفته می‌شوند. این موضوع تا حدی به این دلیل است که آموزش آن‌ها کمی دشوار است، اما تا حدی نیز به این که معلمان انگلیسی تمایل بیشتری به آموزش کلمات و جملات دارند نیز ارتباط دارد.

 

تکنیک سایه یک راه عالی برای تمرین آهنگ گفتار در انگلیسی است؛ زیرا شما در این روش نه‌تنها از کلمات، بلکه از زیر و بمی صداها و لحن ادای جملات و کلمات نیز تقلید می‌کنید. به این ترتیب شما صحبت کردن را شبیه به زبان انگلیسی زبانان بومی تمرین خواهید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *