آیلتس

رایتینگ آیلتس

 

 

Table of Contents

 رایتینگ آیلتس

IELTS Writing

 

صفر تا صد رایتینگ آزمون آیلتس - IELTS Writing | موسسه زبان ایران اروپا

آزمون آیلتس آکادمیک یا جنرال؟

همان‌طور که در جریان هستید آزمون آیلتس به دو نوع آکادمیک Academic و جنرال General تقسیم می‌گردد که هرکدام از این امتحانات برای هدف خاصی تعریف شده‌اند. شما می‌بایست با توجه به هدف‌گذاری خود امتحان مورد نظر را انتخاب کنید. در این بخش، ابتدا نگاهی به انواع آزمونهای آیلتس می اندازیم و سپس بخش رایتینگ آزمون آیلتس را به تفصیل بررسی می­کنیم. در ادامه نیز به ذکر نکات و تاکتیکهای لازم برای کسب نمره مناسب می­ پردازیم و نمونه هایی از تسک 1 و 2 رایتینگ نیز ذکر می­شود.

تفاوت امتحان IELTS آکادمیک و جنرال

شاید مهم‌ترین تفاوت این دو نوع از آزمون آیلتس در مقصدی است که شما با کسب نمره مربوطه به سمت آن هدایت می شوید.

آیلتس آکادمیک

این امتحان مخصوص متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان به نیت ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی را دارند که در آنها زبان انگلیسی زبان مورد تدریس است.

آیلتس جنرال

این نوع از آزمون مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلستان، آمریکا، استرالیا و … را دارند و تصمیم به تحصیل در مقاطع پایین تر از کارشناسی و یا صرفاً کار و زندگی را دارند.

بخش‌های لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس آکادمیک تفاوتی با آیلتس جنرال ندارد.

 

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو امتحان در نوع سوالات بخش‌های Writing  و Reading  است.

در بخش ریدینگ آزمون آیلتس آکادمیک، شرکت‌کنندگان با موضوعاتی که حول محور علمی و دانشگاهی است روبرو هستند و به نوعی می‌توان گفت که این سوالات سخت‌تر و در عین حال محدودتر نیز هستند.

آزمون نوشتاری آیلتس

 • بخش نوشتاری در آیلتس ۶۰ دقیقه زمان خواهد برد.
 • در مدت آن یک ساعت باید دو کار انجام دهید: از شما خواسته میشود حداقل ۱۵۰ کلمه برای تسک (تکلیف) ۱ و حداقل ۲۵۰ کلمه برای تسک ۲ بنویسید.
 • توجه کنید که ارزش تسک ۲ دو برابر تسک ۱ است.

در تسک (1) آیلتس آکادمیک، داده هایی در قالب جدول، نمودار، دیاگرام یا چارت ارائه میشود. از شما خواسته می شود داده ها را به بیان خودتان توضیح دهید. همچنین از شما خواسته می شود داده ها را توصیف کرده یا شرح دهید یا درباره رویداد یا یک شی بنویسید. حتما اطلاعات خود را به روش زیر ساماندهی کنید:

 • مقدمه
 • بررسی اجمالی
 • اولین پاراگراف بدنه
 • دومین پاراگراف بدنه

نیازی به نوشتن نتیجه گیری برای تسک ۱ نیست.

در تسک ۲ آکادمیک نیز از شما خواسته می شود طی مقاله ای به دیدگاه شخص دیگری پاسخ دهید. مباحث به طور کلی جالب و درک آنها آسان است. برای افزایش امتیازتان حتما طیفی از واژگان را به کار ببرید. تعداد پاراگرافهای پیشنهادی برای یک مقاله آیلتس مثلا چهار تا پنچ تاست.

 • یک پاراگراف مقدماتی
 • 2 تا ۳ پاراگراف بدنه
 • یک پاراگراف نتیجه گیری

پس از اتمام، آزمون نوشتاری شما توسط یک ممتحن (اگزمینر) مورد تایید بررسی می شود. امتیازها به صورت نمرات صحیح (مثلا ۵٫۰) یا اعشاری (۵٫۵) گزارش می شوند.

 

در بخش اول آیلتس جنرال،  متقاضیان می بایست یک نامه بنویسند. برای نوشتن این نامه می‌توانید به یکی از چهار موضوع زیر رجوع کنید و از آنها جهت سهولت در جوابگویی استفاده کنید.

 •  Complaint / Request of information letter (شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات)
 • Job application letter   (نامۀ درخواست کار)
 • Formal business letter  (نامۀ رسمی اداری)
 • )  Personal letter نامۀ شخصی)

 

که  task 2یا همان essay writing  در هر دو آزمون شباهت زیادی به هم دارد اما شرکت‌کنندگان در آیلتس آکادمیک می‌بایست درباره موضوعاتی که به‌صورت تخصصی درباره مباحث علمی و دانشگاهی است شروع به نگارش نمایند. ریدینگ و رایتینگ در جنرال آیلتس روی مسائل روزمره و اجتماعی متمرکز است. مثلا مسائل مربوط به محیط کاری و یا تعاملات اجتماعی مد نظر طراح سوال است.

انواع سوالات رایتینگ آیلتس

تسک 1 جنرال:

یادگیری زبان انگلیسی، به معنای تسلط کامل بر مهارت‌های چهارگانه یعنی رایتینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و ریدینگ است. با این حال هر زبان‌آموزی بسته به توانایی‌ها و روحیاتی که دارد، در (حداقل) یکی از این مهارت‌ها، ضعیف است یا علاقه‌ای به مطالعه و تمرین آن نشان نمی‌دهد.

مهارت‌های نوشتاری، یکی از مهارت‌هایی است که توسط اکثر شرکت‌کنندگان کلاس‌های دوره آموزش آیلتس مورد کم‌لطفی قرار می‌گیرد. این در حالی است که کسب نمره بالا در این مهارت، آسان‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. کافیست با نگاهی موشکافانه تمام جزئیات و ویژگی‌های این بخش را مورد بررسی قرار دهید.

مروری بر تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال

به طور کلی در تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال، داوطلب موظف است تا برای درخواست اطلاعات یا توضیح درباره یک رویداد، نامه‌ای ۱۵۰ کلمه‌ای بنویسید. پیشنهاد تمام اساتید کلاس آیلتس آنلاین این است که برای نوشتن این نامه، که در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد، حدود ۲۰ دقیقه زمان بگذارید.

انواع نامه‌های تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال

نامه رسمی افرادی را مخاطب قرار می‌دهد که نمی‌شناسیم یا هرگز ملاقات نکرده‌ایم.
نامه نیمه رسمی افرادی را مخاطب قرار می‌دهد که می‌شناسیم ولی با آن‌ها صمیمی نیستیم.
نامه غیررسمی افرادی مثل دوستان و خانواده که کاملا با آن‌ها صمیمی هستیم را مخاطب قرار می‌دهد.

انواع نامه در تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال

نامه رسمی

تصور کنید که می‌خواهید برای فردی غریبه یا شخصی که تا به حال از نزدیک ندیده‌اید، نامه بنویسید. در این صورت باید از سبک و لحن رسمی استفاده کنید. به عنوان مثال نامه‌های اداری یا درخواست‌های شغلی در دسته نامه‌های رسمی قرار می‌گیرد.

نامه نیمه‌رسمی

گاه مخاطبان نامه، کسانی هستند که غریبه محسوب نمی‌شوند ولی دوست صمیمی ما نیز نیستند. همچنین ممکن است ارتباط ما با افراد صرفا به روابط کاری و حرفه‌ای محدود شود. در این حالت باید نامه‌هایمان را با لحن نیمه‌رسمی بنویسیم. به عنوان مثال نامه به رئیس یا استاد دانشگاه سابق، باید نیمه‌رسمی باشد.

نامه غیررسمی

این نوع سبک نگارش نامه، زمانی مناسب است که با مخاطب کاملا آشنا و صمیمی باشیم. تمام مکاتباتی که در طول روز با دوستان و خانواده دارید، غیررسمی هستند. از این رو، احتمالا با این سبک که «سبک شخصی» نیز نامیده می‌شود آشنا هستید.

 

سبک‌های مختلف نامه‌های تسک ۱ آیلتس جنرال
مکاتبات شخصی این نوع نامه‌ها می‌توانند شامل نامه تسلیت (مثلا ارسال نامه به یک دوست برای تسلیت درگذشت یکی از اعضای خانواده)، نامه قدردانی (تشکر از دوستان برای کمک‌هایی که به شما کرده‌اند) یا حتی نامه عذرخواهی (مثلا عذرخواهی از خاله به خاطر عدم حضور در جشن تولدش) باشد.
دادن یا درخواست اطلاعات شخصی این نوع نامه‌ها شامل درخواست اطلاعات (مثلا زمانی که از دوستمان می‌پرسیم: آیا بلیت کنسرتی که نتوانستم در آن شرکت کنم را می‌خواهی؟) یا درخواست پیشنهاد و بازخورد (مثل زمانی که نظر دوستمان را می‌پرسیم) می‌شود.
بیان نیازها، خواسته‌ها، علایق یا چیزهایی که نمی‌پسندیم این نوع نامه‌ها برای بیان نظرات در مورد یک موضوع کاربرد دارد (مثل زمانی که نظر دوستمان را درباره غذایی که درست کردیم، می‌پرسیم.)
بیان نظرات (شامل شکایات و دیدگاه‌ها) این نامه‌ها به یک تجربه بد یا ارائه بازخورد اختصاص داده می‌شوند (مثل نوشتن نامه به مدیر یک رستوران در مورد یک تجربه بد و درخواست بازپرداخت هزینه غذا).

 

 

شاید نیازی به ذکر مثال نباشد اما ارسال تسلیت به دوست صمیمی یا نامه به خواهر و برادر، به صورت غیررسمی نوشته می‌شود.

افزون بر این، بیشتر نامه‌ها شامل ترکیبی از موارد زیر هستند:

به این ترتیب بهتر است حین آمادگی برای آزمون آیلتس، نوشتن درباره این سناریوها را تمرین کنید. علاوه بر این فراموش نکنید ک جزئیاتی که باید در نامه مورد بحث قرار بگیرند، در صورت سوال ذکر می‌شوند. باید در طول نامه ۱۵۰ کلمه‌ای، ضمن حفظ انسجام و پیوستگی متن، این جزییات را کاملا مورد توجه قرار دهید.

مثال زیر نمونه‌ای از سوالات رایتینگ آیلتس است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دستورالعمل رایتینگ آیلتس شامل سه بخش است:

:You missed an international flight due to a problem at the airport. Write a letter to the airline. In your letter
.Describe what happened that caused you to miss your flight
.Explain how missing your flight impacted you
.Clearly state what you would like the airline to do
.Write at least 150 words
.You do NOT need to write any addresses
:Begin your letter as follows
…….   Dear
 1. اطلاعات پس‌زمینه‌ای (You missed an ….)

 2. تعداد کلمات (Write at least 150 words)

 3. جزئیات تکمیلی

علاوه بر این، ممکن است دستورالعمل، نحوه شروع نامه را نیز برای شما مشخص کند. در این مثال، از داوطلبان خواسته شده که به جای هر واژه دیگری، نامه را با …Dear آغاز کنند. با این حال، اگر چنین چیزی برای شما مشخص نشد، برای شروع نامه به آموخته‌های خودتان مراجعه کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نکته طلایی

از متن‌های طولانی‌تر از ۱۵۰ کلمه، نمره‌ای کسر نمی‌شود. با این وجود، به خاطر داشته باشید که پاسخ‌های قابل قبولی که طول متوسطی دارند، تقریبا در همین محدوده قرار می‌گیرند. علاوه بر این اگر برای تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال، متنی طولانی بنویسید، احتمالا برای تسک ۲ که نمره بیشتری از تسک ۱ دارد زمان کم می‌آورید.

اگر در دوره مطالعاتی متوجه شدید که معمولا متن‌های شما از ۱۵۰ کلمه طولانی‌تر می‌شوند، باید استراتژی‌های کوتاه‌نویسی را تمرین کنید. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا مختصر و مفیدتر بنویسید و زمان‌تان را مدیریت کنید.

نکات ضروری برای پاسخ به سوالات تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال

ابتدای متن قول دادیم که نکات و ترفندهای راهگشایی را برای پاسخ به سوالات تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال در اختیار شما قرار دهیم. در این بخش این نکات را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سوال را بخوانید و درک کنید

تمام سوالات تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال، سه بخش اصلی دارند که تمام نکاتی که برای نگارش نامه باید رعایت کنید، در اختیار شما قرار می‌دهد. اجازه دهید با ذکر یک مثال، نگاه عمیق‌تری به این موضوع داشته باشیم.

.There is a problem with a major traffic light in your neighborhood
:Write a letter to your local congresswoman. In your letter
.Introduce yourself
.Explain what the problem is
.Tell the congresswoman what you would like to be done
.Write at least 150 words. You do NOT need to write any addresses
:Begin your letter as follows
,Dear congresswoman Hays

حال بخش‌های مختلف این سوال را بررسی می‌کنیم:

 • اطلاعات پس‌زمینه

(There is a problem with a major traffic light in your neighborhood)

این بخش، موضوعی که باید درباره آن بنویسید را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سوال، موضوع مورد بحث، «مشکل با چراغ روشنایی محله» است. نامه‌هایی که مشکلات را مورد بحث قرار می‌دهند، فرصتی را در اختیار داوطلب قرار می‌دهند تا توانایی خود را در بیان نظرات یا نیازها نشان دهند.

 • تعداد کلمات:

 (Write a letter to your local congresswoman)

این بخش خیلی مهم است. چراکه یک سرنخ اولیه برای سبک و لحن نامه در اختیار شما قرار می‌دهد. در مورد این سوال، می‌توان فرض کرد که یک شهروند معمولی نماینده کنگره خود را نمی‌شناسد. بنابراین برای یک غریبه نامه می‌نویسد و باید از لحن رسمی استفاده کند. علاوه بر این، این بخش از سوال معمولا مشخص می‌کند که مخاطب نامه شما مونث است یا مذکر.

 • جزئیات تکمیلی:

(Introduce yourself, explain what the problem is, Tell the congresswoman what you would like to be done)

جزئیاتی که در این بخش ذکر می‌شود، انتخاب لحن و نوع نامه را برای شما راحت‌تر می‌کند. به عنوان مثال، در این بخش از این سوال، از داوطلب خواسته شده تا خود را معرفی کند. بنابراین نامه حتما برای یک غریبه نوشته شده و باید حالت رسمی داشته باشد.

حال که متوجه شدید سوال از شما چه می‌خواهد، می‌توانید طرح کلی نامه را تنظیم کنید.

طرح کلی نامه را تنظیم کنید

بسیاری از داوطلبان آیلتس، این مرحله را نادیده می‌گیرند ولی شما چنین اشتباهی نکنید! حتما ۲ الی ۳ دقیقه از زمان خود را به تنظیم فرمت نامه اختصاص دهید و حین نوشتن نامه آن را در نظر بگیرید. برای راحت‌تر شدن این کار، می‌توانید از قالب‌بندی زیر ایده بگیرید:

 • سلام و احوال‌پرسی
 • دلیل نوشتن نامه
 • پاراگراف اول: نکته اول به همراه جزئیات
 • پاراگراف دوم: نکته دوم به همراه جزئیات
 • پاراگراف سوم: نکته سوم به همراه جزئیات
 • جمله پایانی
 • خداحافظی+نام

در گام بعدی باید لحن خود را انتخاب کنید. این مرحله بسیار مهم است و اگر به‌درستی انجام نشود، می‌تواند باعث از دست رفتن بخشی از نمره داوطلبان شود.

لحن خود را انتخاب کنید

در این مرحله، باید مشخص کنید که برای نوشتن نامه از چه لحنی استفاده خواهید کرد. بهترین راهکار برای انتخاب لحن مناسب، از اطلاعات داده شده در صورت سوال استفاده کنید.

شروع به نوشتن کنید

پس از برنامه‌ریزی طرح کلی نامه و لحن آن، شروع به نوشتن کنید. صرف نظر از نوع نامه، به عنوان یک قاعده کلی در نظر بگیرید که برای بهبود خوانایی متن، بعد از پایان هر بخش نامه، سر خط بروید. حال اجازه دهید با نگاهی موشکافانه هر یک از بخش‌هایی که در بخش قالب‌بندی نام بردیم را بررسی کنیم.

ساختار مقالات تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال
سلام و احوال‌پرسی این بخش، ساده‌ترین بخش نامه است. چراکه در دستورالعمل به آن اشاره می‌شود. فراموش نکنید که بعد از سلام و احوال‌پرسی، یک ویرگول بگذارید سپس به خط بعدی بروید.
دلیل نوشتن نامه دلیل نوشتن نامه نیز در دستورالعمل ذکر می‌شود. یک راه رایج برای شروع این بخش استفاده از این جمله است: I am writing because

در این بخش حداقل یک جمله بنویسید.

پاراگراف اول: نکته اول به همراه جزئیات حال به مواردی که در دستورالعمل اشاره شده‌اند، مراجعه کنید و درباره هر نکته حداقل ۲ یا ۳ جمله بنویسید.
پاراگراف دوم: نکته دوم به همراه جزئیات
پاراگراف سوم: نکته سوم به همراه جزئیات
جمله پایانی آخرین جمله‌ای که پیش از امضا نوشته می‌شود، جمله پایانی مقاله شماست. این جمله بسته به اتمسفر متن، می‌تواند متفاوت باشد اما بهتر است ماهیت رسمی داشته باشد.
خداحافظی+نام در این بخش کافیست یک ویرگول و سپس نام خود را بنویسید تا به نامه خاتمه بدهید.

نمونه‌ای از سوالات تسک ۱ رایتینگ آیلتس جنرال به همراه پاسخ (بند ۹، نامه رسمی)

Last week, you lost your luggage while traveling on holiday. Luckily, you have travel insurance. Write a letter to the manager of your insurance company. In your letter, describe the characteristics of what you lost. Explain how you lost it. Tell the insurance company what you need from them.

Write at least 150 words. You do NOT need to write any addresses
Begin your letter as follows:

Dear Sir or Madam,

در پاسخ این سوال، واژگان مربوط به موضوع با رنگ آبی، ساختارهای پیشرفته گرامری با رنگ سبز و عبارات انتقال دهنده (Transition words) با رنگ قرمز نشان داده شده‌اند.

سلام و احوال‌پرسی  (Greeting)

Dear Sir or Madam,

دلیل نوشتن نامه  (Reason for Writing)

I am writing to file an insurance claim for luggage that was lost during my holiday last week.

پاراگراف اول

The luggage is a green, medium-sized Samsonite model. Since this holiday was the first time it had been used, it should appear to be in good condition. Unfortunately, it does not have a luggage tag with my contact information.

پاراگراف دوم

While I am not completely sure how the luggage was lost, I imagine that the airline might have placed it on a different flight. In fact, I have been in contact with the airline and they are almost certain that this is the most probable scenario.

پاراگراف سوم

Before I left, I had taken out travel insurance with your company. Based on the information in the contract, lost luggage is covered. Therefore, I have attached the insurance claim and I would appreciate it if your company could review the approximated value of the luggage and process the attached claim as soon as possible.

جمله پایانی  (Closing Sentence)

Please let me know if you require any other information.

خداحافظی + نام

Yours faithfully,

Sarah Hutchinson

تعداد کل کلمات: ۱۷۶

تسک 1 آکادمیک:

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سوال مطرح شده برای تسک 1 رایتینگ آزمون آکادمیک آیلتس انواع نمودارها، جداول و اشکال را شامل می‌شود که عبارتند از:

 • نمودار خطی (line graph)
 • نمودار میله ای (bar chart)
 • نمودار دایره ای (pie chart)
 • جدول (table)
 • فرآیند، فلوچارت یا نمودار چرخه (process, flowchart or cycle diagram)
 • نقشه (map)

 

انواع نمودارها و موارد ذکر شده در بالا تفاوت‌هایی دارند؛ اما ساختار مقاله نوشته شده برای همه آن‌ها نسبتاً مشابه است و قسمت‌هایی از قبیل مقدمه (introduction)، مرور کلی (overview) و ارائه جزئیات (details) را شامل می‌شود. پیشنهاد می کنیم با مطالعه مقاله موضوعات تسک 1 رایتینگ آیلتس آکادمیک با انواع سوالات مربوط به این نمودارها و اشکال آشنا شوید.

 

نحوه نوشتن رایتینگ تسک 1 آیلتس آکادمیک

 • نحوه نوشتن رایتینگ تسک 1 آیلتس آکادمیک
 • مقدمه رایتینگ آیلتس تسک 1 آکادمیک
 • مرور کلی رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک 1
 • ارائه جزئیات
 • سوالات متداول در خصوص نوشتن تسک 1 رایتینگ آکادمیک

در ادامه نحوه نگارش هرکدام از این قسمت‌ها را همراه با مثال‌هایی برای آشکار شدن هر چه بیشتر موضوع برایتان توضیح می دهیم.

چگونه رایتینگ آیلتس بنویسیم

1. مقدمه رایتینگ آیلتس تسک 1 آکادمیک

مقدمه رایتینگ شما باید با یک یا دو جمله آغاز شود که نشان می‌دهند در سوال موجود چه چیزی مطرح شده است؛ به عبارت دیگر این جملات به خواننده می‌گویند که قرار است شما در مورد چه چیزی بنویسید.

برای انجام این کار عنوان نمودار، جدول یا هر مورد دیگر به کار رفته برای ارائه اطلاعات بصری را با کلمات خود و ساختارهای گرامری متفاوت بازنویسی (Paraphrase) کنید و دقت کنید که در صورت وجود یک چارچوب زمانی، جملات شما نیز در همان چارچوب باشد.

 

آنچه در این راستا باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید این است که هنگام بازنویسی از مترادف‌ها برای اطلاعات غیر کلیدی استفاده کنید و در مقدمه خود تا حد امکان از کلیدواژه‌های موجود در سوال استفاده کنید.

گاهی دو نمودار یا شکل در سوالِ مطرح شده وجود دارد که اغلب در چنین مواردی مقاله نوشته شده باید به مقایسه اطلاعات ارائه شده در آن‌ها بپردازد. در این صورت شما باید در مقدمه خود هر دو نمودار یا شکل را به خواننده معرفی کنید.

به سوال زیر که یک نمودار خطی را شامل می‌شود و مقدمه نوشته شده برای آن توجه کنید:

سوال:

The line graph below shows changes in the amount and type of fast food consumed by Australian teenagers from 1975 to 2000

Summarize the information by selecting and reporting the main features and make comparisons where relevant

مقدمه نوشته شده

The line graph compares the fast food consumption of teenagers in Australia between 1975 and 2000, a period of 25 years

همانطور که می‌ببینید، این مقدمه همان بازنویسی عنوان با کلمات، عبارات و ساختارهای متفاوت است؛ پس برای نوشتن یک مقدمه مطلوب برای تسک 1 باید دایره واژگانی خود را بسط دهید، بهتر با مترادف‌ها آشنا باشید و ساختارهای گرامری مختلف را به خوبی بشناسید.

شرکت در کلاس های حرفه ای مانند کلاس لغات آیلتس در کنار کلاس گرامر آیلتس (گرمر پیشرفته) کمک زیادی می کند تا هم دایره واژگان تان را گسترش دهید و هم با ساختارهای گرامری مختلف آشنا شوید.

 

2. مرور کلی رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک 1

پس از مقدمه، شما باید خلاصه‌ای بیان کنید از آنچه در نمودار یا شکل می بینید؛ در واقع، باید روندها، تغییرات، پیشرفت‌ها، تفاوت‌ها، مراحل و ویژگی‌های قابل توجه را بصورت خلاصه بیان کنید.

دومین گام در نوشتن task 1 رایتینگ آیلتس آکادمیک مرور کلی از چیری است که در نمودار می بینید

 آموزش نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2

یکی از بزرگترین دغدغه‌های متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس این است که بتوانند در رایتینگ آیلتس task 2 عملکرد خوبی داشته باشند و بر آن اساس نمره مطلوبی کسب کنند. در واقع اصولی وجود دارند که رعایت آن‌ها می تواند عملکرد موفقیت‌آمیز هر فرد در این بخش از آزمون IELTS را تضمین کند. نوشتن تسک 2 رایتینگ آیلتس اصولی دارد که برای موفقیت در آزمون باید رعایت شود.

 

نکات مهم که در نوشتن رایتینگ تسک 2 آیلتس باید رعایت شود

1. پاسخ شما باید کاملاً مرتبط با سوال مطرح شده باشد.

شما باید دقیقاً به آنچه پاسخ دهید که در سوال از شما پرسیده شده است. سعی کنید مثال ها و ایده هایی را ارائه دهید که با آن‌ها کاملاً آشنا هستید و مستقیماً با سوال ارتباط دارند. می‌توانید پاسخ خود را تا حدودی بسط دهید؛ اما از تعمیم بیش از حد آن اجتناب کنید و هرگز اطلاعات بی ربط را در متن خود نگنجانید.

ارائه یافته ها و آمارهای تازه مرتبط با موضوع با استفاده از جملاتی همچون ” At least 35% of all students…”  می تواند در نگرش مثبت ممتحن نسبت به متن شما نقش بسزایی داشته باشد.

2. به تمام قسمت های سوال پاسخ دهید

برای کسب نمره ای بالا در بخش رایتینگ آیلتس تسک 2 باید سوال را با دقت بخوانید و درباره تعداد قسمت‌های مختلف موجود در آن تصمیم بگیرید. به خاطر داشته باشید که باید نظرات خود را در مورد تمام قسمت‌های سوال مطرح شده ارائه دهید و در سراسر متن موضع آشکاری داشته باشید و نظراتی را که در ابتدا ارائه کرده‌اید، تایید کنید.

پاسخ موردنظر تعداد بخشها نوع سوال
– موافقت یا عدم موافقت با جمله بیان شده
– توضیح چرایی موافقت یا عدم موافقت با میزان برابری از پاراگراف‌ها (مثلاً، یک پاراگراف برای هر کدام)
  1 قسمت To what extent do you agree or disagree with this statement?
– بحث در مورد هر دو دیدگاه
– ارائه دیدگاه خود که می تواند در راستای یکی از دیدگاه‌های مطرح شده باشد
 3 قسمت Discuss both views and give your own opinion.
– ارائه دلایل مورد نظر خود
– توضیح تاثیر آن بر هر فرد
– توضیح تاثیر آن بر جامعه
  3 قسمت Why is this so? What effect does it have on the individual and society?
– تمرکز بر مزایا و معایب موضوع مطرح شده و بحث در مورد اینکه کدامیک بیشتر از دیگری است   2 قسمت Do the disadvantages of international tourism outweigh the advantages?

این کار نشان می دهد شما سوال را به درستی درک کرده اید. درصورتی که سوال از دو یا چند قسمت تشکیل شده باشد، باید تا حد امکان در مورد هر قسمت به اندازه برابر بحث کنید. جدول زیر نمونه‌هایی از سوالات مطرح شده در تکلیف دوم رایتینگ آیلتس (Task 2) و تعداد قسمت‌های مختلف این سوالات و نوع پاسخ مورد نیاز را ارائه می‌دهد:

3.  متن خود را به طور منطقی سازماندهی کنید و با استفاده از عبارات ربطی قسمت‌های مختلف را به هم پیوند دهید.

ایده ها باید واضح و به ترتیب بیان شوند؛ به عبارت دیگر شما باید از یک مقدمه شروع کنید و به یک نتیجه‌گیری برسید. اگر می خواهید بخش مقدمه را به صورت حرفه ای بنویسید.  اگر از شما خواسته شود که در مورد دو دیدگاه بحث کرده و نقطه نظر خود را بیان کنید، بهتر است ابتدا نظر خود را توضیح داده و سپس به دیدگاه دیگر بپردازید. در نهایت می توانید برای نتیجه گیری در رایتینگ تسک 2 آیلتس بصورت اجمالی مجدداً به نقطه نظر خود اشاره کنید و نتیجه‌گیری کنید. این روش منطقیِ سازماندهی و ارائه ایده‌هاست.

 

برای پیوند دادن قسمت های مختلف متن به هم می توانید از عبارات ربطی استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که نباید در اینکار افراط کنید. تا حد امکان برای اجتناب از تکرار برخی مفاهیم از ضمایر، کلمات و عبارات جایگزین (به عنوان مثال(This/Them/The issue/The problem  استفاده کنید.

نقطه‌گذاری صحیح در حفظ انسجام متن نقش بسزایی دارد و حتماً باید به دقت رعایت شود. از بکارگیری اعداد، نمادها یا اختصارات (1, 2,( etc., &, + باید تا حد امکان اجتناب کنید و هرگز نباید زیر کلمات یا عبارات برای تاکید خط بکشید یا برای قسمت‌های مختلف متن سرفصل‌هایی را (Headings) درنظر بگیرید.

4. متن خود را در چندین پاراگراف بنویسید.

از پاراگراف ها برای سازماندهی متن خود استفاده کنید. پاراگراف‌ها این امکان را به شما می‌دهند که نظرات و ایده‌های خود را بطور منطقی و به ترتیب ارائه دهید. بدیهی است باید از کلمات و عبارات ربطی در داخل پاراگراف‌ها و همچنین در بین آن‌ها استفاده کنید.

 

در IELTS task 2 چند پاراگراف وجود دارد؟

برای هر موضوع یک پاراگراف اختصاص دهید. تا حد امکان از نوشتن پاراگراف‌های تک جمله‌ای اجتناب کنید؛ بنابراین هر پاراگراف حداقل باید از 2 جمله تشکیل شده باشد و بهتر است بین پاراگراف‌ها یک سطر فاصله بگذارید. جدول زیر برخی از سوالات، تعداد پاراگراف‌های مورد نیاز برای هریک و چگونگی سازماندهی پاراگراف‌ها را نشان می دهد:

ترتیب پاراگراف ها تعداد پاراگرافها نوع سوال
1.  مقدمه
2. توصیف چرایی موافقت یا عدم موافقت
3. ارائه دلیل بیشتر برای موافقت یا عدم موافقت
4. اذعان بر مغایر بودن نظرات افراد مختلف و معتبر دانستن همه نظرات ممکن
5. نتیجه گیری
4 یا 5 To what extent do you agree or disagree with this statement?
1. مقدمه
2. توضیح مزایا
3. توضیح معایب
4. نتیجه گیری
(جای پاراگراف‌های 2 و 3 می‌تواند عوض شود)
4 Do the disadvantages of international tourism outweigh the advantages?
1. مقدمه
2. توضیح چرایی موضوع
3. ارائه دلایل بیشتر
4. ارائه راه حل ها
5. نتیجه‌گیری
               5 Why is this so? Give reasons for this and solutions?

5. در نوشتن رایتینگ تسک 2 از واژگان مناسب با املای صحیح استفاده کنید.

همواره گفته می‌شود برای کسب نمره بالا در تسک 2 رایتینگ آیلتس بهتر است علاوه بر واژگان رایج از واژگان غیررایج نیز استفاده کنید. یادگیری یک زبان مستلزم آشنایی با واژگان رایج و غیررایج موجود در آن است. واژگان رایج به واژگانی گفته می‌شود که ما در گفتار روزمره برای صحبت کردن در مورد امور شخصی و روزانه خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم؛ اما واژگان غیررایج زمانی بکار می روند که ما درباره موضوعات خاصی با اصطلاحات مختص آن‌ها بحث می‌کنیم. البته این موضوع هرگز به معنای استفاده از واژگان منسوخ و قدیمی نیست.

در نوشتن تسک 2 رایتینگ آیلتس به استفاده از واژگان مناسب با املای صحیح دقت کنید.

در صورت استفاده از مترادف‌ها باید دقت کنید که معنای هر دو واژه کاملاً منطبق با هم باشند و کاربرد واژه مترادف به تغییر مفهوم ارائه شده منجر نشود؛ به عنوان مثال دو واژه adolescent/teenager معنای نزدیکی دارند و می توانند به جای یکدیگر بکار روند؛ اما toddler/baby معانی کاملاً متفاوتی دارند.

از اصطلاحات فرهنگی و ضرب المثل‌ها نیز تنها در صورتی باید استفاده کنید که دقیقاً با معنا و مفهوم آن‌ها آشنا باشید و آن‌ها کاملاً با موضوع مورد بحث انطباق داشته باشند. استفاده درست از همایندها (Collocations) نیز در کسب نمره بالا نقش بسزایی دارد؛ یعنی شما باید بدانید کدام کلمات معمولاً در کنار هم قرار می‌گیرند و کدام کلمات برای موضوعات و بافت‌های مختلف مناسب هستند؛ مثلاً برای کلمه Poverty می توانید از صفت  abject”” (به معنای شدید) استفاده کنید و کالوکیشن abject poverty نمره بالاتری برای شما به ارمغان خواهد آورد.

در نهایت توجه به این نکته، مهم و ضروری است که املای واژگان بکاررفته را باید درست بنویسید و در صورت استفاده از افعال عبارتی (Phrasal Verbs) باید از حرف اضافه درست استفاده کنید؛ زیرا در غیر این صورت معنای فعل تغییر می کند.

افعال زیر نمونه‌ای از این امر را آشکارا نشان می‌دهند:

Throw out/away = discard

Throw up = vomit/get sick

6. از ساختارهای گرامری مناسب و صحیح استفاده کنید.

صحت و تنوع ساختارهای گرامری بکار رفته از اهمیت بسیار بالایی برای کسب نمره بالا در تسک 2 رایتینگ آیلتس برخوردار است؛ در واقع شما باید به ترتیبِ درستِ کلمات در جملات خود توجه ویژه‌ای داشته باشید، زمان‌ها و ساختارهای گرامری مختلف (زمان حال، گذشته، آینده، جملات معلوم، مجهول، شرطی و… ) را بکار ببرید و تا حد امکان از اشتباهات گرامری بپرهیزد.

جدول زیر برخی از ساختارهای گرامری و اشتباهات معمول مرتبط با آن‌ها را ارائه‌ می‌دهد:

ساختار گرامری اشتباهات معمول
جمله‌واره‌های موصولی  (Relative Clause) استفاده نادرست از

ضمیر موصولی who/that/which

جمله واره‌های شرطی  (Conditional clause) انتخاب زمان نادرست افعال در جمله واره
زمان حال یا گذشته کامل انتخاب زمان نادرست فعل had/have, had
جملات مجهول  (Passive) انتخاب نادرست اسم مفعول (past participle)
اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش (countable and uncountable) اشتباه در تشخیص نوع اسامی و

انتخاب فعل مناسب برای آن‌ها

حروف تعریف  (Articles) استفاده نادرست از a/the یا عدم استفاده از آن‌ها
انطباق فاعل و فعل استفاده فعل مفرد برای اسامی جمع و برعکس
حروف اضافه  (Prepositions) انتخاب نادرست حروف اضافه برای

زمان‌ها، مکان‌ها، افعال عبارتی و غیره

نکته دیگری که در خصوص ساختارهای گرامری باید مد نظر قرار گیرد، استفاده همزمان از ساختارهای گرامری ساده و پیچیده و نقطه‌گذاری درست جملات است که نشان دهنده سطح تسلط و مهارت بالای شماست و باعث می‌شوند ممتحن نمره بالایی برای متن شما در نظر بگیرد.

البته، باید بدانید که جملات پیچیدۀ شما هرگز نباید بسیار طولانی باشند و طول جمله همواره باید درحد معقول باشد.

 

تسک 2 (به تفصیل):

سوالات آیلتس Writing Task نسبتاً کلی هستند و طیف وسیعی از موضوعات را در بر می گیرند. در حین آماده شدن برای این بخش، درک و تمرین انواع مقاله (انشا)های ارائه شده در تسک ۲ آیلتس بسیار مهم است. متقاضیان باید بر روی موضوعات مختلف تمرکز کرده و مقاله تهیه کنند تا نوشتن یک مقاله خوب در روز امتحان برایشان آسان شود.

بیایید نگاهی به انواع مختلف مقاله در رایتینگ تسک ۲ آیلتس آکادمیک و رایتینگ تسک ۲ آموزش عمومی آیلتس بیندازیم. در اینجا انواع مختلف سوالا در رایتینگ آیلتس آورده شده است که به شما در درک الگو و قالب کمک می کند.

 • مقاله (انشا) بحث (Discussion)

 • مقاله (انشا) نظر Agreement and Disagreement))

 • مقاله (انشا) چند قسمتی (Mixed)

 • مقاله (انشا) چند قسمتی و نظری (Two parts)

 • مقاله (انشا) معایب و مزایا (نظر) (Advantages and Disadvantages/ opinion version)

 • مقاله (انشا) علت/راه حل (Cause and Solution)

 • مقاله (انشا) مزیت/معایب (مقایسه) (Advantages and Disadvantages/ expository revision)

 

مقاله (انشا) بحث(Discussion) :

در مقالات بحث و گفتگو، شما یک سوال با دیدگاه های مخالف دریافت می کنید، که در آن باید هر دو طرف یک بیانیه را مورد بحث قرار دهید و نکات را ارائه دهید. با ذکر نظرات کلی در مورد هر دو دیدگاه بر اساس نظر دیگران در مورد آن شروع کنید. تنها در صورتی می توانید نظر شخصی خود را بیان کنید که از شما خواسته شود.

ساده ترین راه برای نزدیک شدن به این نوع سوال رایتینگ آیلتس این است که یک دیدگاه را برای موافق و مخالف با دیدگاه دیگر انتخاب کنید. برای این کار باید سوال را به خوبی درک کنید و سپس مقاله را به گونه ای پیش نویس کنید که عدالت را برای هر دو طرف رعایت کند. این به شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید آیا با این بیانیه موافق هستید یا خیر.

مثال:

بسیاری تماشای تلویزیون را برای دانش آموزان خوب می دانند، در حالی که برخی فکر می کنند تأثیر بدی دارد. در اینجا، شما باید از طرف هر دو طرف صحبت کنید و در نهایت نظر خود را بنویسید. ساختار مقاله بحث به صورت زیر است:

 • مقدمه ای که هر دو دیدگاه را بیان می کند
 • بند الف با نظر دیگران در مورد یک دیدگاه
 • بند ب با نظر دیگران در مورد دیدگاه دیگر
 • جمع بندی هر دو طرف و پایان دادن به نظر شخصی (فقط در صورت درخواست)

 

مقاله (انشا) نظر رایتینگ آیلتس (Agreement and Disagreement)

مقاله (انشا) نظر رایج ترین نوع سوال IELTS Task 2 است. ایده پردازی در رایتینگ تسک ۲ آیلتس مهم است. در اینجا سوال با نظری خاص مطرح خواهد شد. شما باید با نظر موافق یا مخالف باشید و نظر خود را بر اساس اطلاعات، ایده ها و تجربه مربوطه ارائه دهید. این نیز یک مقاله استدلالی است که در آن نظرات مورد بحث قرار می گیرد و اظهارات مخالف نیز تولید می شود.

باید دلایل مناسبی پشت موافقت یا مخالفت با نظر خاص در سوال وجود داشته باشد. مهم است که در مورد هر دو دیدگاه، از موافقت گرفته تا دیدگاه های مخالف، بحث کنید و سپس مقاله (انشا) را با نظر خود پایان دهید.

مثال:

دریافت حقوق و دستمزد زیاد بسیار مهمتر از رضایت شغلی است. موافقید؟ آیا شما مخالف هستید؟ نظر شما چی هست؟ این یک نوع مقاله با امتیاز بالا در نظر گرفته شده است، اما درک سوال و سپس ارائه نظر مرتبط با پشتوانه شواهد و ایده ها ضروری است. ساختار مقاله نظر به شرح زیر است:

 • مقدمه با تفسیر سوال و بیان نظر
 • پاراگراف A بدون جمله موضوعی اما یک ایده اصلی
 • بند B با بسط و نمونه های پشتیبان ایده اصلی بیان شده در بند الف
 • نظر یا نظر نهایی خود را در مورد سوال به پایان برسانید

 

مقاله (انشا) چند قسمتی رایتینگ آیلتس (Mixed)

در نوع مقاله (انشا) چند قسمتی، یک عبارت و به دنبال آن دو سوال متفاوت دریافت می کنید. این سوالات ممکن است مرتبط باشند یا نباشند. این نوع مقاله (انشا) به عنوان مقاله (انشا) دو سوالی یا مستقیم تک سوالی شناخته می شود. در زیر ساختار مقاله چند قسمتی آمده است:

 • مقدمه بازنویسی سؤال و برجسته کردن جملاتی که به دو سؤال پاسخ می دهد
 • پاراگراف A پاسخ دادن به سوال اول با جمله موضوعی، توضیح و مثال های پشتیبانی
 • پاراگراف B پاسخ دادن به سوال دوم با جمله موضوعی، توضیح و مثال های پشتیبان
 • نتیجه گیری که نکات کلیدی هر دو پاسخ را برجسته می کند

 

مقاله (انشا) چند قسمتی و نظری رایتینگ آیلتس     (Two parts)

در نوع مقاله (انشا) چند قسمتی و نظری، یک عبارت و سپس دو سوال دریافت می کنید. از شما انتظار می رود که هر دو سوال را تجزیه و تحلیل کنید و نظر خود را بیان کنید. ساختار آسان زیر در پاسخ به این سوال باید در نظر گرفته شود:

 • مقدمه با بازنویسی ایده اصلی و برجسته کردن پاسخ به هر دو سوال
 • پاراگراف الف که پاسخ اول را با مثال های پشتیبانی توضیح می دهد
 • بند B پاسخ دوم را با مثال های پشتیبانی توضیح می دهد
 • نتیجه گیری که نظر شما را در مورد سوالات بیان می کند

 

مقاله (انشا) مثبت و منفی رایتینگ آیلتس

(Advantages and Disadvantages/ opinion version)

 

نوع مقاله مثبت و منفی یک بیانیه کلی و به دنبال آن یک سوال می دهد، که در آن باید بنویسید که آیا عبارت داده شده یک پیشرفت مثبت است یا منفی! برای پاسخ به این نوع سوال، لازم است زمینه سوال را به خوبی درک کنید. در زیر ساختار آسانی وجود دارد که به شما کمک می کند تا یک مقاله قوی بسازید:

 

 • مقدمه بیان عبارت و بیان نظر خود در مورد منفی یا مثبت بودن آن
 • پاراگراف A که جنبه مثبت بیانیه را به همراه توضیح و یک مثال حمایتی برجسته می کند
 • پاراگراف B که جنبه منفی بیانیه را به همراه توضیح و یک مثال پشتیبان برجسته می کند
 • نتیجه گیری با ذکر نکات کلیدی و بیان مثبت یا منفی بودن آن

 

مقاله علت و راه حل رایتینگ آیلتس  (cause and solution/ problem)

انواع مقاله علت و راه حل به شما سوالی می دهد که یک مشکل را بیان می کند. در اینجا از شما انتظار می رود که دلایل بروز یک موقعیت یا رویداد خاص را به همراه تمامی راه حل ها یا اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی ذکر کنید. شما باید بیانیه را تجزیه و تحلیل و تفسیر کنید تا دلایل را بیابید و سپس به ایده های منحصر به فرد و رقابتی فکر کنید که می تواند جلوی این مشکلات را بگیرد یا از آن جلوگیری کند. به عنوان مثال:

دلایل دیگر آلودگی چیست؟ در مورد راه حل های غلبه بر مشکل آلودگی بحث کنید. ساختار مقاله ذکر شده در زیر را برای نوع علت و راه حل مقاله در رایتینگ تسک ۲ آیلتس دنبال کنید:

 • مقدمه ارائه شده در سوال را برای بیان مسئله بازنویسی می کنید
 • پاراگراف A با ذکر مشکل یا علت، همراه با توضیح و مثال پشتیبان آن
 • بند ب با ذکر راه حل به همراه توضیح و مثال پشتیبان آن

 

مقاله (انشا) مزایا و معایب رایتینگ آیلتس (Advantage and disadvantage/ opinion)

مقاله مزیت و معایب نیز یک مقاله دو بخشی است، همچنین یک مقاله دو قسمتی که در آن شما باید تمام مزایا و معایب یک چیز، رویداد یا موقعیت خاص را در نظر بگیرید. همه چیز در بیانیه ارائه شده است. درک این سوال ضروری است. عنوان مثال، موضوعی مانند “بعضی افراد فکر می کنند خوب است که قبل از پیوستن به دانشگاه یک سال فاصله داشته باشند.”

 

از شما می خواهند مزایا و معایب این عبارت را بنویسید. در اینجا، شما قرار نیست نظر خود را بنویسید، یا با بیانیه موافق یا مخالف باشید. این یک مقاله آموزنده است که در آن مزایا و معایب یک رویداد یا چیز خاص را مورد بحث قرار می دهید. اطمینان حاصل کنید که امتیازات برای هر دو طرف معتبر است. نوع سوال می تواند یکی از سه دسته زیر باشد که در آن:

 • شما باید فقط مزایا و معایب را بنویسید.
 • شما باید تصمیم بگیرید که آیا تعداد مزایا بر تعداد معایب آن بیشتر است یا برعکس.
 • باید مزایا و معایب را همراه با بیان نظر خود بنویسید.

همچنین، هنگام نوشتن نوع مزایا و معایب مقاله، ساختار مقاله زیر باید رعایت شود:

 • مقدمه با بیان مجدد سوال و برجسته کردن دیدگاه ها از آنجا
 • بند الف با ذکر یک یا دو مزیت همراه با توضیح مفصل و یک مثال
 • بند ب با ذکر یک یا دو نقطه ضعف همراه با توضیح مفصل و یک مثال
 • نتیجه گیری با برجسته کردن نکات کلیدی و نظر شما

چگونه در امتحان رایتینگ آیلتس زمان را مدیریت کنیم؟

زمان سنجی برای رسیدن به نتیجه مطلوب IELTS Writing اهمیت دارد. آزمون رایتینگ آیلتس ۶۰ دقیقه طول می کشد. ۲۰ دقیقه را روی تسک ۱ و ۴۰ دقیقه را برای تسک ۲ صرف کنید. باید زمان خود را مدیریت کنید، بنابراین مطمئن شوید که بعد از ۲۰ دقیقه به سراغ تسک ۲ می روید.

اقدامات لازم برای تسک ۲ آزمون نوشتاری آیلتس

برنامه ریزی، ساماندهی، نوشتن، ارزیابی، بازنگری

برنامه ریزی

 • تمام سوال را با دقت بخوانید و سعی کنید مفهومش را درک کنید، فقط روی یک یا دو کلمه کلیدی تمرکز نکنید.
 • مطمئن شوید پاسختان کاملا به سوال اشاره دارد.
 • دور یا زیر تمام کلمات کلیدی در سوال، خط بکشید.
 • به مترادفهای کلمات کلیدی فکر کنید تا از آنها هنگام پارافرایز کردن سوال و در مقاله تان استفاده کنید.
 • نظریه پردازی کنید تا مفهوم متن برایتان جا بیفتد مثلا مخالفت یا موافقت کنید و یا برای تصمیم گیری تامل کنید.
سازماندهی
 • ایده هایتان را انتخاب وساماندهی کنید و آنها را شاخ و برگ دهید.
 • برای هر کدام از اجزا متن یعنی مقدمه، پاراگراف بدنه های اصلی و نتیجه گیری از یک پاراگراف استفاده کنید.
 • از مدل ایده-توضیح-مثال استفاده کنید.
 • در هر پاراگراف بدنه اصلی ایده مقدمه، ایده اصلیتان خواهد بود.
 • ایده ها، توضیحات، مثالها و پاراگرافها را با اتصالات یا کلمات پیوند دهنده یا نشانه های راهنما پیوند دهید.
نوشتن
 • محدوده ۲۵۰ کلمه ای را به خاطر بسپارید.
 • سعی کنید خوانا اما سریع بنویسید.
 • مطمئن شوید به سبک نیمه رسمی یا رسمی می نویسید. از زبان عامیانه، غیر رسمی و یا اختصار استفاده نکنید.
 • از صفات یا قیدهایی مانند good و very استفاده نکنید. سعی کنید از کلمات پر معنا استفاده کنید مثلا superb، disastrous.
 • بیشتر از کلمات دقیق استفاده کنید تا آنهایی که رایج هستند. مثلا از Sit an exam به جای do an exam استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید این بدین معنا نیست که از کلمات پیچیده و طولانی استفاده کنید بلکه می بایست از کلمات دقیق استفاده کنید.
ارزیابی
 • کار را با برنامه تان بررسی کنید تا مطمئن شوید تمام بخشهای سوال کاملا پاسخ داده شده اند.
 • نوشته خود را بررسی کنید تا ببینید کلمات غیر ضروری در آن تکرار نشده باشند. شما قرار است برای دایره لغات متنوعتان مدرک بگیرید.
 • در صورت لزوم جزئیات بیشتری را اضافه کنید.
بازنگری
 • با دقت دستور زبان، هجی کلمات و نقطه گذاری را بررسی کنید. روی اشتباهات معروفتان تمرکز کنید تا دوباره تکرارشان نکنید.

 

تکنیک های ویژه برای بهبود نمره رایتینگ آیلتس

محتوای این مقاله را می توانید به عنوان راهنمای کامل بخش رایتینگ آیلتس در نظر بگیرید. در پایان چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند به هر نوع مقاله ای که در IELTS Writing Task ظاهر می شود پاسخ دهید. خواندن قسمت سرمقاله روزنامه انگلیسی را تمرین کنید تا دانش واژگان و گرامر را به خوبی به دست آورید. برای درک بهتر موضوعاتی که نیاز به موافقت یا مخالفت شما دارند، به صورت روزانه گوش دادن به کانال های خبری انگلیسی را تمرین کنید.

در حین خواندن سوالات مقاله (انشا) به کلمات کلیدی خود توجه کنید و سپس برنامه ریزی کنید تا افکار خود را واضح بنویسید. این به مدیریت بهتر زمان کمک می کند و از هرگونه سردرگمی جلوگیری می کند. قبل از امتحان آیلتس تا جایی که می توانید نمونه مقالات را تمرین کنید. این به شما کمک می کند تا تجربه کسب کنید و سرعت و دقت نوشتن خود را بهبود بخشید.

در حین حل و تمرین نمونه مقالات، مراقب باشید و زمان خود را پیگیری کنید تا بتوانید در عرض ۴۰ دقیقه مطالعه، تلاش و بازبینی سوال را مدیریت کنید. شما می توانید با شرکت در کلاس آنلاین آیلتس و یا کلاس خصوصی آیلتس در مجموعه ترجمان زبان تکنیک های بیشتری را یادبگیرید. روی کمک ما حساب کنید!

تکنیک های کلی

 • هر دو تسک را تحلیل کنید، چند یادداشت بردارید تا لازم نباشد بیش از یکبار همه چیز را بخوانید.
 • از پاراگرافها به وضوح برای ساماندهی استفاده کنید.
 • حول موضوع بحث به کارتان ادامه دهید.
 • زمان را مدیریت کرده و به یاد داشته باشید که تسک۲ دو برابر با ارزشتر از تسک ۱ است.
 • به تعداد کلماتتان توجه کنید! اگر حداقل ۱۵۰ کلمه برای تسک۱ و حداقل ۲۵۰ کلمه برای تسک ۲ ننویسید، امتیاز از دست می دهید.
 • جوابهایتان را کامل بنویسید؛ پاسخهایی که به صورت بالت دار و یا به عنوان یادداشت نوشته می شوند، به حساب نمی آیند.
 • به دستور زبان، هجی کردن و نقطه گذاری توجه ویژه داشته باشید؛ اشتباهات به ضررتان تمام خواهند شد.
 • برای دوباره خوانی و تصحیح پاسخهایتان وقت بگذارید.

اشتباهات رایج

 • نباید مدل پاسخها را به ذهن بسپارید، ممتحنین آموزش داده شدهاند تا آنها را شناسایی کنند و آزمونتان نامعتبر خواهد شد.
 • ایده یکسان را بارها و بارها تکرار نکنید.
 • از کلماتی که آیلتس به شما داده است استفاده نکنید. اگر دقیقا از همان کلماتی که آیلتس به شما داده استفاده کنید، ممتحن آنها را نخواهد پذیرفت. در عوض کلمات را ترجمه و تفسیر کرده (پارافرایز) و از مترادفشان برای نوشتن عبارتها به بیان خودتان استفاده کنید.
 • عبارات را از سوال کپی نکنید زیرا امتیازی دریافت نخواهید کرد.
 • از زبان غیر رسمی استفاده نکنید، حرفه ای عمل کنید.

 

شمردن کلمات در بخش نوشتاری آزمون آیلتس

 • سوال: آیا کلماتی مثل “a” و “the” شمرده می شوند؟  جواب: بله، شمرده می شوند. تمام کلمات شمرده می شوند.
 • سوال: اگر شما جمله ای مثل “a man walked into a shop” بنویسید ۶ کلمه حساب می شود، اما “۱۵%” یک کلمه به شمار می آید یا دو تا؟  جواب: یک کلمه است. اگر بنویسید “۱۵ percent” دو کلمه حساب می شود.
 • سوال: “good looking” یک کلمه است یا دو کلمه؟  جواب: یک کلمه است.
 • سوال: آیا ویرگول ها هم کلمه به حساب می آیند؟  جواب: هیچ یک از علائم نقطه گذاری کلمه محسوب نمی شوند.
 • سوال: آیا ممتحن تمام کلمات در مقاله تان را می شمرد یا تعداد کلمات را حدس می زند؟  جواب: ممتحن می بیند اگر نوشته تان طولانی نباشد در آن صورت تمام کلمات را می شمرد. هر تک کلمه باید با دقت توسط ممتحن شمرده شود.

همیشه نکات زیر را در نوشته تان بررسی کنید:

۱-آیا در قالب صحیح قرار دارد و آیا از طرح مناسبی برخوردارست؟

۲-آیا به سوال پاسخ داده اید؟

۳-آیا خواندن آن آسان است؟

۴-آیا از قالبهای دستور زبانی پیچیده استفاده کرده اید؟

۵-آیا خطاهای کمی وجود دارد؟ (از نظر هجی کلمات، دستور زبان، لغات)

شما باید تمام این نکات را در نوشته تان لحاظ کنید تا بتوانید بخش نوشتاری آزمون آیلتس را پشت سر بگذارید.

 

نکات مهم درباره آزمون نوشتاری آیلتس

برای تسک ۱ خیلی کم ننویسید.

 

شما باید ۱۵۰ کلمه بنویسید و برای تسک ۲ باید ۲۵۰ کلمه بنویسید. مطمئن شوید کمتر از این مقدار نمینویسید یا امتیاز پایینی به دست نمی آورید. با این ایده که چند کلمه به صورت نرمال باید در یک خط نوشته شود شروع کنید. با توجه به این نکته بدون شمارش کلمات تقریبا می دانید چندکلمه نوشته اید. شما احتمالا وقتی هم برای شمارش ندارید.

 

زیاد ننویسید، ممتحن به دنبال کیفیت است نه کمیت!

 

با نوشتن بیشتر الزاما نمره بالاتری کسب نخواهید کرد، بنابراین بدون دلیل بیش از حد ننویسید. با کیفیت نوشتن واقعا به توانایی نوشتنتان بستگی دارد. کسی که در سطح بالایی قرار دارد زمان کمتری را صرف بررسی و بازنگری دستوری جملات می کند و بیشتر می نویسد. اما شما چه! سپس از اینکه حداقل کمترین تعداد کلمات را نوشته اید اطمینان حاصل کنید و اگر زمانی اضافه ماند آن را صرف بررسی دستور زبان جملاتتان کنید.

 

برای پاسختان برنامه ریزی کرده و آن را بررسی کنید.

 

از اول تا آخر آزمون زمانتان را صرف نوشتن نکنید. در ابتدا مفهوم سوال را درک کنید، ایده پردازی کنید و برای پاسختان برنامه ریزی کنید. سپس زمانی را در پایان به بررسی دستور زبان اختصاص دهید. برای تسک ۲ بیشتر زمان بگذارید. بیشتر نمره مربوط به این بخش است و این تسک به ۱۰۰ کلمه دیگر نیاز دارد، بنابراین ۲۰ دقیقه زمان برای تسک ۱ و ۴۰ دقیقه برای تسک ۲ در نظر بگیرید. اهمیتی ندارد اول کدام تسک را انجام می دهید.

 

واضح بنویسید.

 

شما برای دستخطتان نمره نمی گیرید؛ اگرچه اگر ممتحن نتواند برخی از چیزهایی که نوشته اید را بخواند به ضررتان است! پس سعی کنید واضح و خوانا بنویسید. نوشته را واضح ساماندهی کنید. ممتحن را با طوماری از نوشته مواجه نکنید. مطمئن شوید استفاده از پاراگراف بندی به تقسیم مباحث یا موضوعات مختلف کمک می کند.

 

سوال را به صورت کلمه به کلمه کپی نکنید.

 

هرگز سوال را کپی نکنید! ممکن است بخواهید از صورت سوال در بخش مقدمه هر دو تسک به منظور معرفی موضوع استفاده کنید، اما باید آن را به بیان خودتان منتقل کنید.

 

از ساختارهای مختلفی برای جمله استفاده کنید.

 

ممتحن به دنبال اینست تا دامنه دستور زبانتان را بسنجد و مطمئن شود گستره جمله بندیتان محدود نیست. برای کسب امتیاز بالاتر لازم است نشان دهید می توانید از جملات ساده، ترکیبی و پیچیده استفاده کنید.

 

سوال را با دقت بخوانید. ی

 

کی از مهمترین نکات آزمون نوشتاری آیلتس همین است! زمانیکه دمقاله (انشا)موزان من مقاله می نویسند یکی از شایعترین اشتباهاتشان پاسخ ندادن به سوال است. صورت سوال را خیلی با دقت بخوانید و مطمئن شوید شما از چیزی که درباره آن باید بنویسید درک درستی پیدا کرده اید. اگر درباره موضوع، اشتباه بنویسید و دقیقا به آنچه که سوال از شما خواسته پاسخ ندهید، نمره تان پایینتر خواهد بود.

 

تمام دستورالعملها را با دقت بخوانید.

 

مطمئن شوید که تمام دستورالعملها را با دقت خوانده اید.

نتیجه گیری مقاله بسیار مهم است چرا که به شما این شانس را می دهد تا خلاصه مبحث را به شکل بهتری ارائه دهید و یافته هایتان را دوباره در قالب متن بازگو کنید.در این بخش تعدادی کلمه و عبارت کاربردی وجود دارد که می توانید در پاراگراف نهایی مقاله تان ارائه دهید:

 • Taking everything into account
 • All in all
 • Therefore, I feel that
 • To sum up
 •  ….. To summarize, the essay has addressed relevant issues which prove that
 • …… Clearly, the evidence provided throughout this essay proves that
 • All things considered
 • As has been noted
 • As can be seen
 • All things considered
 • Ultimately
 • As I have shown
 • Taking everything into consideration
 • In the final analysis
 • Given these points

مدل جواب به تسک ۱ و ۲ آزمون نوشتاری آیلتس

تسک ۱ آزمون نوشتاری آیلتس:

:You have recently ordered an item from the internet, but are not happy with the purchase. Write to the company. In your letter

 •   .Describe what you purchased
 •   .Explain why you are not happy with the purchase
 • . Tell them what you would like them to do about the situation

.You do NOT need to write any addresses

:Begin your letter as follows

…… Dear
.Write at least 150 words

شما باید ۲۰ دقیقه روی این تسک وقت بگذارید.

فرض کنید اخیرا خرید اینترنتی داشته اید اما از آن راضی نیستید. به شرکت نامه می فرستید. در نامه تان:

 • چیزی که خریده اید را توصیف کنید.
 • توضیح دهید چرا از خریدتان ناراضی هستید.
 • به آنها بگویید دوست دارید در این شرایط چه کار کنند.

نیازی به نوشتن آدرس نیست. نامه تان را به صورت زیر شروع کنید:

 ……..  Dear

حداقل ۱۵۰ کلمه بنویسید.

,Dear sir or madam

.I am writing to express my disappointment with a recent purchase I made from your online store, order number #73824

I ordered a set of training DVDs that were advertised on your site as a package including 4 disks and an instruction manual. However, on their arrival I found that there were only three disks and no manual. In addition, there were scratches on .one of the disks that suggest that it had been used before and returned to your store

I have since found the same offer on another website and will be returning the package to your offices. I have read the refund policy on your site, and as I am dissatisfied with the product, I would like to request a return of all fees paid, as .well as the post and packaging costs

.Should you have any questions, you can contact me on johnf@abc.com

.I look forward to a swift resolution to this matter

Thanks

تسک ۲ آزمون نوشتاری آیلتس:

?As well as making money, businesses also have social responsibilities. To what extent do you agree or disagree

Businesses have always sought to make a profit, but it is becoming increasingly common to hear people talk about the social obligations that companies have. I completely agree with the idea that businesses should do more for society than .simply make money

On the one hand, I accept that businesses must make money in order to survive in a competitive world. It seems logical that the priority of any company should be to cover its running costs, such as employees’ wages and payments for buildings and utilities. On top of these costs, companies also need to invest in improvements and innovations if they wish to remain successful. If a company is unable to pay its bills or meet the changing needs of customers, any concerns .about social responsibilities become irrelevant. In other words, a company can only make a positive contribution to society if it is in good financial health

On the other hand, companies should not be run with the sole aim of maximising profit; they have a wider role to play in society. One social obligation that owners and managers have is to treat their employees well, rather than exploiting them. For example, they could pay a “living wage” to ensure that workers have a good quality of life. I also like the idea that businesses could use a proportion of their profits to support local charities, environmental projects or education .initiatives. Finally, instead of trying to minimize their tax payments by using accounting loopholes, I believe that company bosses should be happy to contribute to society through the tax system

.In conclusion, I believe that companies should place as much importance on their social responsibilities as they do on their financial objectives

۲۸۵ کلمه و نمره ۹

نحوه نمره دهی بخش Writing آیلتس چگونه است؟

دو نوع نمره در آزمون آیلتس وجود دارد و مهم است که تفاوت بین این نمره ها را یاد بگیرید. اولی نمره خام است که به تعداد سوالاتی که به درستی پاسخ داده اید اشاره دارد. این نمره به نمره باند تبدیل می شود، مقیاسی بین ۰-۹ که توسط آیلتس ارائه شده است. ممتحن به مقالات در رایتینگ آیلتس بر اساس معیارهای نمره دهی که قبلا ذکر شد نمره می دهد.

امتیاز بخش رایتینگ آیلتس با سایر بخش ها کاملاً متفاوت است. امتیاز باند Task 2 دو برابر Task 1 است. امتیازتسک ۲ دارای وزن دو برابری است و ۶۶٪ از کل امتیاز باند شما در بخش نوشتن را تشکیل می دهد. تایید نشده است که آیا نمرات باند به نزدیک‌ترین عدد گرد شده است یا پایین، زیرا آیلتس روش محاسبه خود را فاش نکرده است.

نمره باند رایتینگ آیلتس Task 1 + task 2 + task 2 ÷3=

نمره باند رایتینگ آیلتس = ۶ + ۷ + ۷ ÷ ۳ = ۲۰ ÷ ۳ = ۶.۶۶

 

معیارهای نوشتن امتیاز باند
دستیابی به کار یا پاسخ ۶
همگرایی و همبستگی ۷
منبع واژگانی ۷
محدوده گرامری و دقت ۶

 

 

در زیر نمرات باند Task 1 در بخش رایتینگ آیلتس آورده شده است.

میانگین حساب شده نمرات را در نظر بگیرید.

نمره باند رایتینگ آیلتس برای تسک ۱ = مجموع نمرات معیارهای نوشتن ÷ ۴

نمره باند نوشتن آیلتس برای تسک ۱ = ۶ + ۷ + ۷ + ۶ ÷ ۴ = ۲۶ ÷ ۴ = ۶.۵

جمع بندی

یادتان باشد که اشتباهات در رایتینگ احتمال موفق شدنتان را کم می کنند؛ بنابراین حتما باید با دقت همه نکات و روش های موثر برای کسب نمره خوب در بخش رایتینگ آیلتس را پیاده کنید. سعی کنید نکاتی که ما در این مقاله به آنها اشاره کردیم را به طور منظم تمرین کنید. حالا که از دانش کافی درباره نحوه پاسخگویی به سوالات رایتینگ آیلتس برخودار شده اید، رسیدن به نمره مطلوب در این آزمون هم برایتان راحت تر شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *