آیلتس

ریدینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس

IELTS Reading

 

ریدینگ

 

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ آزمون آیلتس لطفا روی لینکهای زیر کلیک کنید:

آزمون آیلتس

دوره آموزش آیلتس

دانلود رایگان منابع آیلتس

لیسنینگ آیلتس

ذر این بخش قصد داریم صفر تا صد ریدینگ آیلتس را با هم مرور کنیم. بخش ریدینگ (Reading) آیلتس دومین بخش از آزمون مهارت زبان انگلیسی آیلتس است که ۶۰ دقیقه طول می کشد. به طور معمول، بخش ریدینگ آیلتس شامل سه یا چهار قسمت است که به تدریج سخت تر می شوند و متقاضی در مجموع باید به ۴۰ سوال این بخش پاسخ بدهد.

جنبه های اصلی آزمون ریدینگ آیلتس:

 1. معرفی بخش ریدینگ آیلتس
 2. آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال
 3. قالب و مدل آزمون
 4. انواع سوالات ریدینگ آیلتس
 5. نحوه محاسبه نمره ریدینگ آیلتس
 6. استراتژی ها و نکات لازم در خصوص نحوه آماده شدن برای آزمون ریدینگ آیلتس
 7. پرسش های متداول

برای خیلی از متقاضیان آزمون آیلتس و به خصوص برای غیر انگلیسی زبانان، بخش ریدینگ یکی از سخت ترین و چالش برانگیزترین قسمت های این آزمون است. بیایید با هم نگاهی به صفر تا صد ریدینگ آزمون آیلتس بیندازیم.

۱معرفی بخش ریدینگ آیلتس

 

آزمون ریدینگ آیلتس برای ارزیابی انواع مهارت های مرتبط به بخش ریدینگ و تعیین سطح شما در مهارت های زیر طراحی شده است:

 • خواندن و درک مفهوم کلی یک عبارت خاص
 • خواندن و درک ایده های اصلی
 • خواندن و درک جزئیات
 • درک معناهای ضمنی و استنتاج ها
 • شناخت و درک نظرات، نگرش ها اهداف نویسنده
 • پیگیری جریان بحث

اکثر متقاضیان آزمون آیلتس هنگام رسیدن به بخش ریدینگ به چالش بر می خورند چون با کلمات مترادف، واژگان و اصطلاحات زیادی روبرو می شوند. دلیل این اتفاق این است که زبان انگلیسی در اکثر کشورها مثل هند و چین به عنوان زبان دوم در نظر گرفته می شود و به آن توجه زیادی نمی شود.

اگر جزو کسانی باشید که از فرمت آزمون ریدینگ آیلتس با خبرند از دیگران جلو می افتید. از طرف دیگر حتما باید با دو نوع آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال آشنایی داشته باشید چون هر دوی آنها به یک شکل نمره دهی می شوند.

 

۲آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک (IELTS Academic Reading) و آیلتس جنرال (IELTS General Reading)

همانطور که گفتیم دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد: آکادمیک و جنرال. اگر نمی دانید کدام آزمون مناسب شماست قبل از هر اقدامی با کارشناسان آیلتس مشورت کنید. بخش ریدینگ این دو نوع آیلتس با هم متفاوت است؛ بنابراین بررسی جوانب هر کدام از آنها قبل از تصمیم گیری درباره انتخاب آزمون بسیار مهم است. شما باید از ویژگی های بخش ریدینگ هر دو نوع آیلتس با خبر باشید تا بفهمید چه چیزی سر جلسه آزمون انتظار شما را می کشد.

بخش ریدینگ آیلتس اکادمیک و جنرال ویژگی های مشابهی هم دارند؛ به عنوان مثال هر دو شامل ۴۰ سوال هستند و ۶۰ دقیقه طول می کشند. از طرف دیگر با اینکه قسمت های مختلف این آزمون ها با هم فرق دارد؛ اما استراتژی های پاسخگویی به سوالات بسیار شبیه هم هستند. علاوه بر این، هر دو نوع آیلتس از نظر انواع سوالات مخصوص بخش ریدینگ با هم یکی هستند.

 

 

۳قالب و مدل آزمون

حالا که با بخش ریدینگ آزمون آیلتس و انواع مختلف آن آشنا شدید بیایید با هم نگاهی هم به شکل و مدل آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال بیندازیم:

حالا بهتر است نگاهی هم به انواع سوالات مختلفی بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال ترینینگ بیندازیم.

 

 

قالب آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک

زمان ۶۰ دقیقه
تعداد بخش ها ۳
تعداد سوالات ۴۰
فرمت شامل سه متن طولانی از متون توصیفی و واقعی گرفته تا متون استدلالی و تحلیلی
نوع سوالات پر کردن جدول یا جاهای خالی، تطبیق عناوین با چارت ها و نمودارها، تکمیل جملات، جواب های کوتاه به سوالات باز، سوالات چند گزینه ای
نمره برای هر پاسخ صحیح یک نمره مثبت دریافت می شود و در نهایت نمرات هر ۴۰ سوال به نمره ای در مقیاس ۰ تا ۹ تبدیل می شود.

قالب آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیکصفر تا صد لیسنینگ آیلتس 

زمان ۶۰ دقیقه
تعداد بخش ها ۳
تعداد سوالات ۴۰
فرمت متونی که دقیقا از مجلات، روزنامه ها، کتاب ها، تبلیغات، اطلاعیه ها ، دستورالعمل های شرکت ها و کتاب های راهنما برگرفته شده اند.
نوع سوالات پر کردن جدول یا جاهای خالی، تطبیق عناوین با چارت ها و نمودارها، تکمیل جملات، جواب های کوتاه به سوالات باز، سوالات چند گزینه ای
نمره برای هر پاسخ صحیح یک نمره مثبت دریافت می شود و در نهایت نمرات هر ۴۰ سوال به نمره ای در مقیاس ۰ تا ۹ تبدیل می شود.

 

 

۴انواع سوالات ریدینگ آیلتس

همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم، نوع سوالاتی که در آیلتس آکادمیک و جنرال مطرح می شود با هم فرق می کند.

 

سوالات ریدینگ آیلتس | نحوه جواب دادن به سوالات IELTS Reading | سفیرمدیا

انواع سوالات آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک:

بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک شامل سه بخش و مجموعا ۲۱۵۰ تا ۲۷۵۰ کلمه است. متون این بخش از مجلات، کتاب ها، ژورنال ها و روزنامه ها برگرفته می شوند. مباحث مطرح شده در این متن ها عمومی اند و متون برای مخاطب غیر متخصص نوشته شده اند. علاوه بر این متن های مورد استفاده در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک به موضوعات مربوط به دانشجویان و یا فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبطند.

 

حداقل یکی از متون این بخش شامل یک متن استدلالی و منطقی است و یکی دیگر از آنها هم حاوی مطالب غیر کلامی مثل نمودار، چارت یا تصویر می باشد. در صورت وجود موضوع یا مبحث تخصصی در متون، یک واژه نامه نیز در متن قرار داده می شود.

برای درک و فهم انواع سوالات ناآشنا نیز یک توضیح کامل با مثال واضح آورده می شود. در طول آزمون می توانید روی برگه سوالات یادداشت کنید اما نمی توانید آن را بعد از امتحان با خود ببرید. محل و ترتیب سوالات نیز بسته به نوع سوال متفاوت است.

انواع سوالاتی که در آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک طرح می شوند عبارتند از:

 • سوالات با پاسخ های کوتاه (Short-answer questions)-
 • تکمیل جمله (Sentence completion)-
 • تطبیق لیست ها یا عبارات (Matching lists/phrases)-
 • سوالات چند گزینه ای (Multiple choice)-
 • انتخاب عنوان برای یک پاراگراف (Choosing a heading for a paragraph)-
 • طبقه بندی (Classification)-
 •  شناسایی دیدگاه ها و ادعاهای نویسنده (بله، خیر یا داده نشده (yes, no or not given)-(
 • تکمیل یادداشت، خلاصه، جدول، نمودار، فلوچارت (Notes/summary/diagram/flow chart/table completion)-
 • شناسایی اطلاعات (درست، غلط یا داده نشده (true, false or not given)-(

شما ۶۰ دقیقه فرصت دارید تا به همه این سوالات پاسخ بدهید. در ضمن یادتان باشد که در انتهای آزمون هیچ وقت اضافی و بیشتری برای انتقال جواب ها از برگه سوال به پاسخ نامه داده نمی شود.

انواع سوالات آزمون ریدینگ آیلتس جنرال:

بخش ریدینگ آزمون آیلتس جنرال ترینینگ هم درست مثل آیلتس ماژول آکادمیک ۴۰ سوال و ۶۰ دقیقه زمان دارد. برای هر پاسخ صحیح نیز یک نمره در نظر گرفته می شود. متون این بخش شامل ۲۱۵۰ تا ۲۷۵۰ کلمه است و هر متن نسبت به متن قبلی سخت تر می باشد.

محتوا و موضوع متن های ریدینگ در آزمون آیلتس جنرال مباحثی است که افراد به طور روزمره در کشورهای انگلیسی زبان با آنها سر و کار دارند و از اسناد رسمی، تبلیغات، کتابچه ها، دفترچه های راهنما، مجلات، روزنامه ها و کتاب ها برگرفته شده اند.

بخش ۱: این بخش شامل ۲ تا ۳ متن واقعی با مضامین برگرفته شده از موضوعاتیست که در کشورهای انگلیسی زبان به طور روزانه و معمول درباره آنها صحبت می شود؛ به عنوان مثال ممکن است یک متن که حاوی تبلیغات است به شما داده شود.

بخش ۲: این بخش نیز شامل دو متن واقعی درباره موضوعات مربوط به کار مثل درخواست شغل، آموزش کارکنان، توسعه شرکت، حقوق کارمندان، سیاست های شرکت و شرایط شرکت می شود.

بخش ۳: بخش سوم ریدینگ آیلتس جنرال در مقایسه با دو قسمت قبلی دشوارتر است و به طور کلی شامل متنی با یک موضوع عمومی می باشد.

انواع سوالاتی که در بخش ریدینگ آیلتس جنرال ترینینگ مطرح می شوند عبارتند از:

 • سوالات با پاسخ های کوتاه (Short-answer questions)
 • تکمیل جمله (Sentence completion)
 • تطبیق لیست ها یا عبارات (Matching lists/phrases)
 • سوالات چند گزینه ای (Multiple choice)
 • انتخاب عنوان برای یک پاراگراف (Choosing a heading for a paragraph)
 • طبقه بندی (Classification)
 • شناسایی دیدگاه ها و ادعاهای نویسنده (بله، خیر یا داده نشده) (yes, no or not given)
 • تکمیل یادداشت، خلاصه، جدول، نمودار، فلوچارت (Notes/summary/diagram/flow chart/table completion)
 • شناسایی اطلاعات (درست، غلط یا داده نشده) (true, false or not given)

 

۵نحوه محاسبه نمره ریدینگ آیلتس

نمره نهایی بخش ریدینگ آیلتس بر اساس تعداد پاسخ های صحیح شما به ۴۰ سوال محاسبه می شود. در ضمن باید بدانید که جواب های غلط نمره منفی ندارند. همان طور که می دانید نمرات آیلتس از طریق یک رتبه بندی منحصر به فرد از ۰ تا ۹ تعیین می شوند. این نمرات ممکن است به شکل عدد کامل یا اعشار مثل ۵٫۵ یا ۷٫۵ باشند.

اگر نمره شما ۶٫۲۵ باشد به سمت بالا گرد می شود و نمره نهایی تان ۶٫۵ خواهد بود. به همین ترتیب اگر ۶٫۷۵ بگیرید نمره تان ۷ لحاظ می شود. از طرف دیگر اگر مثلا نمره کسب شده شما ۶٫۱ باشد به سمت عدد رند پایین تر یعنی ۶ گرد می شود.

۶استراتژی ها و نکات ریدینگ آیلتس

آماده شدن برای آزمون آیلتس یکی از مهم ترین کارهاییست که همه متقاضیان آیلتس باید به آن توجه کنند. در واقع آماده شدن به نحو موثر و مناسب کلید اصلی موفقیت در بخش ریدینگ آزمون آیلتس و همه بخش های دیگر آن است.

حتی انگلیسی زبانان بومی هم باید مدتی را به تمرین انواع سوالات ریدینگ اختصاص بدهند. علاوه بر این رعایت برخی نکات و استراتژی ها هم به شما کمک می کند تا نتیجه خوبی در بخش ریدینگ آیلتس بگیرید.

نکات مهم آمادگی برای آزمون ریدینگ آیلتس:

برای اینکه نمره خوبی از بخش ریدینگ آیلتس بگیرید حتما باید از استراتژی ها و روش های موثری استفاده کنید. نکته اصلی هنگام استفاده از روش های موثر خواندن این است که بتوانید متن مربوط به هر سوال را پیدا کنید. برخی از نکات و روش های اساسی که می توانید از آنها موقع تمرین برای کسب نمره خوب در آزمون ریدینگ استفاده کنید عبارتند از:

 • درک چارچوب متن
 • اسکیم کردن متن (Skimming)
 • اسکن کردن متن (Scanning)
 • فهمیدن تفاوت بین انواع سوالات
 • مدیریت و توجه به زمان

تنها ترفندهای موثر برای ریدینگ:

 • برای موفقیت در ریدینگ آیلتس، داشتن دانش واژگان مهم است.
 • تمرین و تکرار چند باره بخش ریدینگ باعث افزایش سرعت شما تا ۴۰ درصد می شود. حداقل ۵ تست با نرم افزار یا آزمون تمرینی بخش ریدینگ قبل از آزمون اصلی داشته باشید.
 • به متن های سخت عادت کنید. در زمینه متن های مختلف آیلتس مطالعه داشته باشید، از ستاره شناسی تا گیاه شناسی، معماری و … روزانه ۲-۳ متن از آن را مطالعه کنید و آنها را بفهمید و به مرور سرعت مطالعه را افزایش دهید.
 • به هیچ وجه سعی نکنید کل متن را درک کنید. بخش زیادی از ریدینگ، مهارت پیدا کردن اطلاعات از داخل بخش زیادی اطلاعات است. این موضوع را در طی تمرین ها متوجه می شوید. فقط در دو نوع سوال matching و choosing a heading شما نیاز به درک جزئیات دارید.
 • منفی در کار نیست.
 • به این دلیل که متن ها طولانی هستند، نباید به تمامی جزئیات آن ها دقت کنید. متن را به صورت اجمالی مرور کنید تا کلیت مطلب را بفهمید و بتوانید اطلاعات مرتبط با سوالات را پیدا کنید
 • به تدریج، سطح سوالات بالا تر می رود و متون سخت تر می شوند. بنابراین، سعی کنید با سرعت به سوالات راحت پاسخ دهید. این کار سبب می شود تا زمان کافی برای پاسخ دادن به سوالات مشکل داشته باشید.
 • حدودا برای پاسخ دادن به هر یک از سوالات نیم دقیقه زمان دارید.

۷اشتباهات متداول در آزمون ریدینگ آیلتس

اشتباهاتی وجود دارند که با وجود ساده یا احمقانه به نظر رسیدن می توانند ضربه جبران ناپذیری به نمره نهایی شما بزنند. این اشتباهات اغلب بر اثر عجله کردن یا ناآگاهی و صد البته به خاطر زمان کم اتفاق می افتند. برخی از این اشتباهات عبارتند از:

 • نادیده گرفتن دستورالعمل ها
 • استفاده از برگه سوال به جای پاسخنامه
 • خواندن متن به طور کامل
 • نادیده گرفتن ترتیب سوالات
 • کلمات و واژگان ناشناخته
 • اشتباه در مدیریت زمان
 • نادیده گرفتن موضوع اصلی
 • بی اطلاعی و بلد نبودن روش های حذف قسمت هایی از متن
 • اشتباهات گرامری

۸پرسش های متداول آزمون ریدینگ آیلتس

 

 • آزمون آیلتس چقدر طول می کشد؟  کل آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه به طول می انجامد و بخش ریدینگ آن ۶۰ دقیقه زمان دارد.

 

 • آیا می توانیم روی جزوه سوال آزمون یادداشت کنیم؟  بله می توانید؛ اما بعد از اتمام آزمون نمی توانید آن را با خودتان ببرید.

 

 • بخش ریدینگ آیلتس شامل چند سوال می شود؟  ۴۰ سوال.

 

 • چند متن در بخش ریدینگ آزمون آیلتس وجود دارد؟  در هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال سه متن برای بخش ریدینگ در نظر گرفته می شود.

 

 • برای هر متن چقدر زمان باید صرف کرد؟  بهترین کار این است که زمان را به طور مساوی تقسیم کنید و روی هر متن ۲۰ دقیقه وقت بگذارید.

 

 • آیا بخش ریدینگ آیلتس ماژول آکادمیک و جنرال ترینینگ با هم فرق می کنند؟  
 • بله. بخش ریدینگ در آزمون آیلتس اکادمیک و جنرال هم از نظر سطح دشواری و هم از لحاظ محتوا با هم متفاوتند. متن ها و سوالات ریدینگ آیلتس جنرال یا عمومی نسبت به آیلتس آکادمیک راحت ترند.

 

 • آیا در پایان امتحان زمان اضافی برای انتقال جواب ها به پاسخنامه وجود دارد؟  خیر. شما باید در همان ۲۰ دقیقه مربوط به هر متن، پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل کنید.

 

 • آیا استفاده از روش های اسکیم (Skimming) و اسکن کردن (Scanning) در آزمون ریدینگ ضروری است؟  
 • مهارت های اسکن و اسکیم کردن در آزمون ریدینگ آیلتس بسیار مهمند؛ اما شاید بهتر باشد اول سوالات را بخوانید. با نگاهی گذرا به سوالات می توانید ایده بگیرید و در وقتتان صرفه جویی کنید.

 

 • آیا املای درست کلمات در آزمون ریدینگ مهم است؟  بله، باید مراقب باشید که کلمات را درست بنویسید وگرنه هر غلط املایی نمره تان را پایین می آورد.

 

 • آیا می توان از حروف بزرگ (capital letters) استفاده کرد؟  بله؛ اما این مورد اجباری نیست. استفاده از حروف بزرگ در بخش ریدینگ خیلی مهم نیست.

 

 • اگر جواب سوال را اشتباه بدهم یک نمره کامل از دست می دهم؟  خیر؛ اما سعی کنید درست حدس بزنید و به همه سوالات هم جواب بدهید.

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “ریدینگ آیلتس

 1. Cristen Colon گفت:

  Thanks for your article. I would also love to say a health insurance dealer also works for the benefit of the actual coordinators of a group insurance policies. The health insurance agent is given a directory of benefits searched for by an individual or a group coordinator. Such a broker does indeed is find individuals or perhaps coordinators which in turn best fit those demands. Then he reveals his recommendations and if the two of you agree, the particular broker formulates a binding agreement between the two parties.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *