آیلتس, دوره‌های آموزشی

لیسنینگ آیلتس 

Table of Contents

لیسنینگ آیلتس 

IELTS Listening

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ آزمون آیلتس لطفا روی لینکهای زیر کلیک کنید:

آزمون آیلتس

دوره آموزش آیلتس

دانلود رایگان منابع آیلتس

ریدینگ آیلتس

 

 

در این بخش قصد داریم لیسنیگ آیلتس را با هم مرور کنیم. در  آزمون آیلتس توانایی های شما در بخش های Listening، Reading،  Writing و Speaking در کمتر از سه ساعت ارزیابی می شود. در این آزمون بخش های لیسنینگ آیلتس و اسپیکینگ یکسان اما بخش های ریدینگ و رایتینگ متفاوت است.  دو نوع آزمون آیلتس داریم که عبارتند از آزمون آیلتس آکادمیک و آزمون آیلتس جنرال. شما باید در ابتدا نوع آزمون خود را با توجه به هدف خود مشخص نمایید.

 

در آزمون آیلتس بخش‌های   Listening،  Reading و Writing در یک روز و بدون هیچ وقفه ای برگزار می شوند. اما بخش Speaking قبل یا بعد از بخش های دیگر انجام می­شود. زمان کل آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه می باشد.

 

سعی کنید قبل از شرکت در آزمون آیلتس، دانش زبانی خود را محک بزنید و میزان پیشرفت و آمادگی خود را بررسی نمایید. برای این کار می توانید در آزمونهای آزمایشی آیلتس تحت عنوان ماک شرکت نموده و با توجه به بازخوردهای آن سعی در رفع نقاط ضعف خود پیش از آزمون نمایید.

یکی از بخش های آزمون آیلتس بخش لیسنینگ آیلتس می باشد که در ادامه با ساختار و فرمت آن اشنا می شوید:

 

ساختار بخش Listening آزمون آیلتس:

 

فرمت آزمون Listening:

بخش لیسنینگ آیلتس دارای چهار قسمت می باشد که در هر قسمت یک فایل صوتی پخش می شود. داوطلبان باید بعد از شنیدن آن ها به یک سری سوالات پاسخ دهند.

 • فایل صوتی اول: این فایل شامل مکالمه بین دو نفر درباره یک موضوع اجتماعی که بصورت روزمره اتفاق می افتد می باشد.
 • فایل صوتی دوم: فایل دوم شامل یک مونولوگ یا مکالمه یک نفره است که در مورد یک موضوع اجتماعی که بصورت روزمره اتفاق می افتد صحبت می کند.

 

دو بخش اول لیسنینگ آیلتس به موقعیت هایی در زمینه های اجتماعی و روزمره می پردازد. در قسمت اول، مکالمه بین دو نفر می باشد مانند گفتگو در مورد مقدمات سفر و در قسمت دوم، یک مونولوگ یا صحبت های یک نفر مانند صحبت های یک شخص در مورد سفر می باشد.

 

 • فایل صوتی سوم: این فایل شامل یک مکالمه بین دو تا حداکثر چهار نفر می باشد که در مورد یک موضوع آموزشی می باشد. به عنوان مثال صحبت های یک استاد با دانشجو.
 • فایل صوتی چهارم: این فایل نیز شامل یک مونولوگ یا یک سخنرانی تک نفره در مورد یک موضوع دانشگاهی، به عنوان مثال یک سخنرانی در دانشگاه می باشد.

 

دو بخش پایانی آزمون لیسنینگ زبان به موقعیت هایی در زمینه های علمی و آموزشی می پردازد. در قسمت سوم، گفتگو بین دو نفر مانند صحبت دو دانشجو و در قسمت چهارم، یک مونولوگ یا یک سخنرانی در مورد یک موضوع دانشگاهی می باشد.

فایل های صوتی فقط یک بار پخش می شوند. که شامل گویش های متفاوت از جمله بریتانیایی، استرالیایی، نیوزلندی، آمریکایی و کانادایی می شود.

ممتحنین به دنبال شواهدی مبنی بر توانایی داوطلب در درک ایده‌های اصلی و اطلاعات واقعی دقیق، نظرات و نگرش‌های سخنرانان و همچنین توانایی داوطلب در پیگیری و توسعه ایده‌ها خواهد بود.

 

فرمت دفترچه سوالات:

دفترچه سوالات لیسنینگ آیلتس شامل چهار بخش با 10 سوال می باشد و سوالات به گونه ای طراحی شده اند که ترتیب پاسخ ها بر اساس ترتیب پخش فایل های صوتی می باشد.

 

زمان بندی:

زمان تقریبی بخش لیسنینگ آزمون آیلتس 30 دقیقه، به اضافه 10 دقیقه مربوط به Time transfer یا همان زمان انتقال جوابها به پاسخنامه می باشد.

 

تعداد سوالات:

تعداد سوالات این بخش 40 سوال می باشد.

نوع سوالات:

در امتحان listening انواع مختلفی از سوالات از جمله چند گزینه ای، تطبیقی، برچسب گذاری روی نقشه و نمودار، کامل کردن جدول، فرم، فلوچارت، کامل کردن جمله مطرح می شود.

نحوه پاسخگویی:

داوطلبان می بایست در حین گوش دادن به فایل های صوتی، پاسخ های خود را در برگه سؤال بنویسند و در پایان آزمون به آنها 10 دقیقه فرصت داده می شود تا پاسخ های خود را به پاسخنامه منتقل کنند. همچنین داوطلبان باید توجه داشته باشند درهنگام وارد کردن پاسخ ها در پاسخنامه غلط املایی و دستور زبان نداشته باشند چرا که با هر غلط نمره آن سوال را از دست می دهند. (هر سوال یک نمره دارد)

 

جزییات بخش Listening آزمون آیلتس:

سوالات آزمون لیسنینگ آیلتس دارای فرمت های مختلفی می باشد که در ادامه به تشریح جزییات آنها می پردازیم:

1) سوالات چند گزینه­ای یا Multi Choice

نوع و فرمت سوالات:

در سوالات چند گزینه ای، یک سوال مطرح می شود که برای آن سه پاسخ در نظر گرفته شده است، داوطلب باید از بین سه پاسخ موجود، بهترین گزینه را انتخاب نماید. و یا ممکن است هیچ سوالی مطرح نشود و فقط ابتدای یک جمله داده شده و داوطلب باید از بین سه گزینه موجود، گزینه مناسب را برای تکمیل جمله انتخاب نماید.

گاهی اوقات نیز یک سوال مطرح می شود ولی برای آن تعداد گزینه های داده شده بیش از سه تا می باشد و باید بیش از یک گزینه به عنوان جواب انتخاب شود. بنابراین داوطلبان باید سوال را با دقت خوانده و بررسی نمایند چه تعداد پاسخ باید انتخاب شود.

مهارت مورد نیاز برای سوالات چندگزینه ای:

سوالات چند گزینه ای لیسنینگ آیلتس برای بررسی قدرت درک و فهم نکات اصلی سوال و فایل صوتی می باشد.

تعداد سوالات: متغیر می باشد.

  2) سوالات تطبیقی یا  Matching

نوع و فرمت سوالات:

داوطلبان باید لیستی از آیتم هایی که در فایل های صوتی listening شنیده اند، با لیستی ازگزینه هایی که در برگه سوال موجود می باشد را مرتبط (match) نمایند.

 

مهارت مورد نیاز برای سوالات تطبیقی:

از سوالات تطبیقی لیسنینگ آیلتس برای بررسی توانایی و درک شنیداری داوطلب از گفتگوهای روزمره مانند اقامت در هتل، و همچنین ارزیابی توانایی داوطلب در تشخیص روابط و ارتباطات بین حقایق در متن فایل صوتی استفاده می شود.

تعداد سوالات: متغیر می باشد.

3) سوالات برچسب گذاری پلان، نقشه و نمودار (Plan, Map, Diagram Labeling)

نوع و فرمت سوالات:

در این نوع سوالات داوطلبان ملزم به تکمیل برچسب های خالی در یک پلان (مثلاً پلان یک ساختمان)، نقشه (مثلاً قسمتی از یک شهر) یا نمودار(مثلاً نموداریک قطعه تجهیزات) هستند. پاسخ ها را می توان از میان گزینه های ارایه شده در برگه سوال انتخاب کرد.

 

مهارت مورد نیاز:

هدف از این نوع سوالات لیسنینگ آیلتس بررسی توانایی داوطلبان در توصیف یک مکان و ارتباط آن با یک تصویر ذهنی و همچنین ارزیابی تشخیص روابط بین مسیرها و مکان ها(مانند straight on یا Through the far door) می باشد.

 

تعداد سوالات: متغیر می باشد.

4) سوالات مربوط به فرم، یادداشت، جدول، نمودارو خلاصه (Form, note, table, flow-chart, summary completion)

نوع و فرمت سوالات:

داوطلبان در این نوع ازسوالات باید جاهای خالی را بر اساس حقایق و طرح های اصلی متن و فایل صوتی بصورت زیر پر نمایند.

 • فرم :اغلب برای ثبت جزئیات واقعی مانند نام ها استفاده می شود.
 • مجموعه ای از یادداشت ها:برای خلاصه کردن هر نوع اطلاعاتی که نشان دهنده ارتباط بین آنهاست استفاده می شود.
 • جدول:برای خلاصه کردن اطلاعات مربوط به فرایندی مشخص و واضح مانند مکان، زمان، قیمت استفاده می شود.
 • فلوچارت:برای خلاصه کردن فرآیندی که دارای مراحل مشخص می باشد، استفاده می شود.

داوطلبان این مدل سوالات را می توانند با استفاده از فایل صوتی در حال پخش و فهرستی که در پرسشنامه وجود دارد با رعایت محدودیت کلمات مندرج در سوال، پاسخ دهند. البته باید توجه نمایند که نیازی به تغییر کلمات ضبط شده نیز نمی باشد.

داوطلبان باید دستورالعمل ها را با دقت مطالعه کنند زیرا تعداد کلمات یا اعدادی که باید برای پر کردن جاهای خالی استفاده کنند متفاوت می باشد.

 • دراین نوع سوالات محدودیت تعداد کلمه نیز وجود دارد، بطوریکه برای نوشتن بیش از تعداد کلمات مشخص شده جریمه می شوند. تعداد کلمات مجاز یک، دو یا سه کلمه می باشد.
 • کلمات مخفف شده برای پاسخ مد نظر نیستند.
 • کلمات خط فاصله دار به عنوان یک کلمه به حساب می آیند.

مهارت مورد نیاز:

هدف از این نوع سوالات لیسنینگ آیلتس بررسی توانایی داوطلب در تشخیص نکات مهم و اصلی فایل صوتی می باشد.

 

تعداد سوالات:

متغیر می باشد.

5)  سوالات تکمیلی یا Sentence completion

 

نوع و فرمت سوالات:

داوطلبان در این نوع سوالات می بایست مجموعه ای از جملات را که خلاصه ای از اطلاعات کلیدی فایل صوتی می باشد را بخوانند. سپس با استفاده از این اطلاعات جاهای خالی را پر نمایند.

 • دراین قسمت محدودیت تعداد کلمه نیز وجود دارد بطوریکه برای نوشتن بیش از تعداد کلمات مشخص شده جریمه می شوند. تعداد کلمات مجازیک، دو یا سه کلمه می باشد.
 • کلمات مخفف شده برای پاسخ مد نظر نیستند.
 • کلمات خط فاصله دار به عنوان یک کلمه به حساب می آیند.

مهارت مورد نیاز:

هدف از این سوالات در لسنینگ آیلتس تکمیل جمله بر توانایی شناسایی اطلاعات کلیدی در یک متن شنیداری متمرکز است. شرکت کنندگان در آزمون باید روابط عملکردی مانند علت و معلول را درک کنند.

تعداد سوالات: متغیر می باشد.

6)  سوالات با پاسخ کوتاه یا Short-answer questions

 

نوع و فرمت سوالات:

داوطلبان باید هر سوال را با دقت بخوانند و سپس با توجه به اطلاعات موجود در فایل صوتی یک پاسخ کوتاه به آن بدهند.

 • دراین قسمت محدودیت کلمه نیز وجود دارد بطوریکه برای نوشتن بیش از تعداد کلمات مشخص شده جریمه می شوند.
 • کلمات مخفف شده برای پاسخ مد نظر نیستند.
 • کلمات خط فاصله دار به عنوان یک کلمه به حساب می آیند.
 • گاهی اوقات نیز به داوطلبان سؤالی داده می شود که از آنها می خواهد دو یا سه نکته از فایل صوتی را فهرست کنند.

مهارت مورد نیاز: هدف از این سوالات بررسی توانایی داوطلبان در گوش دادن به فایل صوتی و تکمیل کردن جملات بر اساس حقایق موجود در فایل مانند مکان‌ها، قیمت‌ها یا زمان‌ها.

تعداد سوالات:

متغیر می باشد.

نحوه نمره دهی لیسنینگ آزمون آیلتس:

بخش لیسنینگ آیلتس دارای چارچوب مشخصی به شرح زیر می باشد:
 • تعداد قسمت ها: 4 قسمت 10 سوالی ( بخش لیسنینگ آزمون آیلتس 4 قسمت می باشد که هر قسمت شامل 10 سوال می باشد).
 • تعداد کل سوالات: 40 سوال (بخشlistening آزمون آیلتس شامل 40 سوال می باشد که پاسخ صحیح به هر سوال یک نمره مثبت محسوب می شود بنابراین بخش listening از مجموع 40 نمره محاسبه می شود.)
 • پاسخ غلط، نمره منفی ندارد.
 • زمان آزمون: 30 دقیقه برای پاسخگویی به سوالات + 10 دقیقه برای وارد کردن پاسخ ها به برگه پاسخنامه
 • ارزش هر سوال: هر سوال 1 نمره دارد.
 • بخش لیسنینگ بین آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال یکسان می باشد.
 • داوطلبان باید توجه نمایند که هنگام نوشتن پاسخ ها در پاسخنامه غلط املایی و دستور زبانی نداشته باشند زیرا املا و دستور زبان ضعیف جریمه دارد و باعث از دست دادن نمره می شود.
 • نمره بخش لیسنینگ آیلتس مانند دیگر بخش های آزمون آیلتس عددی بین 1 تا 9 می باشد که هر چه این عدد به 9 نزدیکتر باشد نشان دهنده مهارت بالای داوطلب در بخش listening می باشد.

برای محاسبه نمره لیسنینگ آیلتس، می توانید از جدول نمره دهی آیلتس زیر استفاده نمایید.

به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا مدت زمانی را به تحقیق و درک آنچه به شما در رسیدن به اهداف شخصی، حرفه ای، آموزشی و کاری کمک می کند، صرف کنید. با دانستن الزامات تحصیل، آموزش، کار و یا مهاجرت و داشتن یک برنامه مشخص می توانید گام های لازم را در جهت رسیدن به اهداف خود بردارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در دپارتمان آیلتس موسسه ترجمان زبان خاورمیانه تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق و کاملی از فرمت و ساختار آزمون آیلتس را در اختیار شما قرار دهند.

 

تکنیک های لیسنینگ آیلتس (۲۵ تکنیک موفقیت در شنیداری آیلتس)

در این بخش ۲۵ نکته مهم مربوط به تقویت لیسنینگ آیلتس در اختیارتان قرار می دهیم ؛ این نکات و استراتژی ها به شما کمک می کنند تا امتیاز لازم را برای بخش لیسنینگ آزمون آیلتس به دست بیاورید و هم چنین با استفاده از این نکات می توانید مهارت خود را در این زمینه تقویت کنید .

۱موضوع لیسنینگ را پیش بینی کنید.

اگر بتوانید موضوع لیسنینگ را حدس بزنید، قطعا تصویری کلی از موضوع در ذهن شما نقش می بندد. بنابراین در زمانی که دارید ، با دقت تمامی بخش ها را بررسی کنید و سعی کنید با دقت گوش دهید که چه کسی با چه کسی صحبت می کند و در کل موضوع صحبت چیست .

۲سوالات را پیش بینی کنید.

باید آن قدر تمرین و تکرار کنید تا با شنیدن مباحث مطرح شده بتوانید کلیت موضوع را درک کنید. به عنوان مثال، در بخش اول معمولا باید به اسامی، اعداد و آدرس ها گوش کنید. در مدت زمانی که در اختیار دارید، هم زمان به سوالات هم نگاهی بیندازید و ببینید که از شما چه چیزی خواسته شده است . اسامی ؟ اعداد ؟ آدرس؟

۳یک دقیقه زمان بگذارید و با دقت هر یک از بخش ها را رصد کنید.

در پایان هر بخش به شما سی ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ های خود را چک کنید. بعد از این مرحله مجددا به شما سی ثانبه زمان داده می شود تا به عقب برگردید و پاسخ های خود را بررسی کنید .

 

۴به ترتیب سوالات دقت کنید.

در آزمون آیلتس غالبا جدولی به شما داده می شود که باید آن را تکمیل کنید . لزوما سوالات از چپ به راست ادامه پیدا نمی کنند، بنابراین به ترتیب سوالات دقت کنید تا سردرگم نشوید.

۵همزمان به دو سوال نگاه کنید.

حتما به طور همزمان به دو سوال نگاه کنید. چرا که گاهی اوقات پاسخ دو سوال مختلف در یک جمله وجود دارد. پس به همین دلیل حتما باید همزمان دو سوال را بررسی کنید تا پاسخ ها را از دست ندهید.

۶اگر جواب سوالی را نمی دانید، به سراغ سوال بعدی بروید.

اگر جواب سوالی را ندانستید، هیچ موردی ندارد، آن را رها کنید و به سراغ سوال بعدی بروید. سعی کنید تمام تمرکز خود را روی سوال بعدی بگذارید . هیچ کاری نمی توانید انجام دهید، فقط کافیست در آخر هنگام انتقال پاسخ ها به برگه پاسخنامه جواب را حدس بزنید. اگر جواب دو یا سه سوال را هم ندانستید باز هم می توانید این کار را انجام دهید. نترسید و ادامه دهید . قطعا اگر جواب چند سوال را ندانید، تاثیر چندانی در جواب نهایی آزمون شما ایجاد نخواهد شد.

۷اگر جا مانده اید، به بقیه نگاه کنید تا متوجه شوید که دقیقا کجای آزمون هستید.

اگر به طور کامل از آزمون عقب مانده اید و نمی دانید کجا هستید ، می توانید به بقیه شرکت کنندگان در آزمون نگاه کنید تا متوجه شوید که کدام قسمت سوالات را می شنوید .

۸به دنبال بازنویسی باشید.

به خاطر داشته باشید هر آن چه را که می شنوید دقیقا و لزوما به همان صورت نوشته نمی شود. پس حتما باید با دقت بسیار زیاد به آن چه که می شنوید دقت کنید. معمولا در سوال و پاسخ های مربوطه از کلمات هم خانواده استفاده می شود، پس این موضوع را در نظر داشته باشید و با دقت بسیار به چیزی که می شنوید دقت کنید.

۹به کلماتی که برایتان نا آشنا هستند اعتنایی نکنید.

قطعا در طول آزمون لیسنینگ به لغات و اصطلاحاتی برخورد می کنید که برایتان نا آشنا و جدید هستند. ولی اصلا نگران نباشید و استرس به خود راه ندهید. اصلا لزومی ندارد که معنای تمام لغات را بدانید ؛ گاهی اوقات می توانید حدس بزنید.

۱۰زیر لغات مهم و اصلی خط بکشید.

زمانی که برای اولین بار سوالات را می خوانید، خصوصا در بخش های مشکل تر یعنی بخش سه و چهار، حتما زیر لغات مهم و کلیدی خط بکشید؛ به عنوان مثال اسامی ، مکان ها و تاریخ ها. این کار به شما کمک می کند تا راحت تر جواب ها را بشنوید و به پاسخ صحیح برسید.

۱۱به گرامر و املای لغات دقت کنید.

در آزمون آیلتس اگر املای لغت یا کلمه ای را اشتباه بنویسید و یا گرامر را رعایت نکنید، پاسخ شما اشتباه محسوب می شود. بنابراین وقتی در آخر پاسخ ها را وارد می کنید ، حتما باید این موارد را رعایت کنید. از گرامر جملات پاسخنامه می توانید به عنوان راهنما استفاده کنید.

۱۲می توانید از تلفظ و املای آمریکایی و بریتانیایی استفاده کنید.

در وب سایت رسمی آزمون آیلتس رسما اعلام شده است که ” در آزمون آیلتس می توانید از انگلیسی بریتانیایی و انگلیسی آمریکایی استفاده کنید. ” بنابراین این امکان برای شما وجود دارد که از هر دو زبان استفاده نمایید.

۱۳نگران چیزی که روی برگه آزمون می نویسید، نباشید.

در جلسه آزمون قطعا شاهد افرادی خواهید بود که جواب ها را پاک می کنند و یا خط می زنند ( البته در برگه باطله ) اما وقت خود را با این کار تلف نکنید. فقط سعی کنید هر آن چه را که می شنوید، یادداشت کنید. به درست بودن یا غلط بودن املایکلمات توجه ای نکنید. چرا که در این صورت زمان را از دست می دهید. در نهایت زمانی که می خواستید جواب ها را به پاسخنامه اصلی انتقال دهید ، این موارد را رعایت کنید.

۱۴دستورالعمل ها را بخوانید.

یکی از نکات مهم شرکت در آزمون آیلتس این است که حتما تمام دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. با خواندن این دستورالعمل ها متوجه می شوید که باید از چه تعداد کلمه استفاده کنید. مثلا اگر گفته شده باشد که فقط از دو کلمه استفاده کنید و شما سه کلمه به کار ببرید، قطعا پاسخ شما اشتباه خواهد بود. مثلا اگر از شما خواسته شده باشد که جای خالی زیر را پر کنید “at……pm” در پاسخ نامه فقط باید بنویسید “۵” نباید خود عبارت را یادداشت کنید .

۱۵می توانید از حروف بزرگ یا کوچک استفاده کنید.

در آزمون آیلتس سوالی از شما پرسیده می شود که می خواهید از حروف بزرگ یا حروف کوچک استفاده کنید. در وب سایت رسمی شورای بریتانیا این موضوع رسما اعلام شده است، “می توانید پاسخ های خود را با حروف کوچک و یا بزرگ بنویسید .”. بنابراین اگر تمایل دارید می توانید همه پاسخ ها را با حروف بزرگ بنویسید. پس هیچ امتیاز منفی برای شما در نظر گرفته نمی شود مثلا اگر paris را با حرف بزرگ شروع نکنید هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. ولی باز با این حال توصیه می شود که در صورت امکان سعی کنید جایگاه حروف بزرگ را رعایت کنید. یا مثلا اگر اطمینان ندارید که کلمه ای باید با حرف بزرگ نوشته شود یا نه می توانید کل آن را با حروف بزرگ بنویسید.

۱۶حتما با لهجه بریتیش (بریتانیایی) هم آشنا شوید و سعی کنید به آن عادت کنید.

یکی از نکات مهم برای آمادگی در آزمون آیلتس این است که حتما خود را برای شنیدن تمامی لهجه های انگلیسی در آزمون آیلتس آماده کنید، ممکن است در زمان ازمون با هر لهجه ای رو به رو شوید؛ مثلا استرالیایی، آمریکایی، کانادایی، نیوزلندی و یا ترکیبی از کشور های اروپایی. خلاصه باید برای شنیدن تمامی این لهجه ها آماده باشید . هر چند در این آزمون بیشتر از لهجه بریتانیایی استفاده می شود ولی هر احتمالی وجود دارد پس آمادگی لازم را داشته باشید . بر عکس در آزمون تافل بیشتر از لهجه آمریکایی استفاده می شود. بنابراین حتما لهجه بریتانیایی را هم کار کنید.

۱۷تلفظ حروف و اعداد را تمرین کنید.

معمولا در آزمون آیلتس گوینده ها بعضی لغات را هجی می کنند و اعداد را می خوانند ، پس در نتیجه آن قدر این موارد را تمرین و تکرار کنید تا بتوانید این حروف و اعداد و هم چنین تفاوت آن ها را در لهجه های مختلف تشخیص دهید.

۱۸نسبت به چیزی که می نویسید دقت لازمه را داشته باشید.

افرادی که در تست های آیلتس صحبت می کنندف معمولا خودشان جواب سوال را می دهند و بعد مجدد صحبت خود را اصلاح می کنند. بنابراین اولین پاسخی که ممکن است درست به نظر برسد شاید در حقیقت غلط باشد.

۱۹جواب ها را خالی نگذارید.

اگر به سوالات به طور درست و صحیح پاسخ ندهید و جواب غلط بدهید، هیچ امتیاز منفی ای برای شما ثبت نمی شود؛ بنابراین هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارید و حتما به همه سوالات پاسخ دهید ؛ خواه غلط باشند و خواه درست.

۲۰با دقت بسیار زیاد جواب ها را به پاسخ نامه انتقال دهید.

پاسخنامه را باید با دقت بسیار زیاد پر کنید. دقت کنید که پاسخ ها را در جای درست خود قرار دهید. اگر پاسخ درست را در جای غلط وارد کنید ، قطعا هیچ امتیاز مثبتی نصیب شما نمی شود.

۲۱پاسخ های خود را چک کنید.

در پایان حتما پاسخ های خود را از نظر گرامر و املا چک کنید. حتما بررسی کنید و اگر ایراد و یا اشتباهی بود حتما اصلاح کنید.

۲۲با دقت بسیار زیاد گوش دهید.

با دقت بسیار بسیار زیاد به مباحث مطرح شده گوش دهید. حسابی تمرکز کنید. به چیزهایی که حواستان را پرت می کنند هیچ توجه ای نکنید. اگر جواب سوالی را نمی دانید اصلا نگرانی به خود راه ندهید، چرا که این نگرانی و استرس حواس شما را از بقیه لیسنینگ پرت می کند .

۲۳مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید.

از تمام نکات مربوط به لیسنینگ می توان گفت که این نکته از همه مهم تر است. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید پس تا آنجایی که می توانید مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید. بدین منظور می توانید از نمونه تست های آزمایشی آزمون آیلتس استفاده کنید؛ ولی باز باید تا آن جایی که می توانید فقط انگلیسی گوش کنید؛ یعنی خود را در محیط انگلیسی زبان قرار دهید.

فقط فراموش نکنید که سطح خود را در نظر بگیرید. مسلما اگر سطح بالایی ندارید ، هیچ ضرورتی وجود ندارد مبنی بر اینکه حتما به اخبار بی بی سی گوش دهید. می توانید از منابعی استفاده کنید مناسب سطح شما باشند. و اصلا نگران این موضوع نباشید که این منابع مخصوص آزمون آیلتس نیستند. در کل هر نوع لیسنینگی به شما کمک می کند تا مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. سعی کنید از منابعی استفاده کنید که به آن ها علاقه دارید.

۲۴به لکچرهای انگلیسی گوش دهید.

به خاطر داشته باشید که آخرین قسمت آزمون لیسنینگ آیلتس، لکچر ( سخنرانی ) است. برای تقویت مهارت شنیداری خود می توانید به لکچرهای مختلف گوش دهید و همزمان نکته برداری هم کنید. اغلب لکچرها از الگوهای خاصی پیروی می کنند؛ به عنوان مثال مقدمه ای که موضوع و نکات اصلی را به شما توضیح می دهد؛ و یا اگر از کلماتی مانند “اگرچه” استفاده شده باشد یعنی مقایسه ای صورت گرفته است؛ یا مثلا اگر عبارت ” حالا در مورد. . .. با شما صحبت می کنم ” را شنیدید، یعنی نکات جدیدی برای شما مطرح می شود.

بنابراین می توان گفت که گوش کردن به لکچر ها قطعا در این قسمت از آزمون به شما کمک شایانی می کنند. اگر گشتی در اینترنت بزنید می توانید لکچر های بسیار خوبی پیدا کنید. لکچر های TED بسیار مفید و سودمند هستند، چرا که متن را هم در اختیار تان قرار می دهد، به همین دلیل می توانید یادداشت های خود را با متن اصلی مطابقت دهید.

۲۵یاد بگیرید که همزمان هم بشنوید و هم بنویسید.

تقویت مهارت های شنیداری شما بسیار مهم و ارزشمند هستند، ولی فراموش نکنید که در زمان آزمون هم زمان باید هم گوش دهید و هم بنویسید. بنابراین باید روی مهارت شنیداری خود زیاد کار کنید. یکی از تکنیک های مهم برای تقویت این مهارت این است که در آزمون های آزمایشی همزمان با هم به صداها گوش دهید و یادداشت برداری کنید. این تکنیک توانایی شما را در مهارت شنیداری و نوشتاری، هم زمان با هم، بالا می برد.

جمع بندی موثرترین تکنیک های لیسنینگ آیلتس

مهارت لیسنینگ یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای قبولی در آزمون آیلتس است. برای بهبود مهارت لیسنینگ، می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنید، از جمله:

 

 • گوش دادن به فایل‌های شنیداری متنوع از جمله فایل‌های شنیداری اخبار، مصاحبه، پادکست، فیلم و سریال، موسیقی و غیره.
 • تمرین با سوالات مرتبط با فایل‌های شنیداری و پاسخ به آنها.
 • استفاده از واژگان و عبارت‌های متداول در مکالمات انگلیسی.
 • گوش دادن به فایل‌های شنیداری قدرتمند مانند TED Talks.
 • تمرین با فایل‌های شنیداری اصلی مانند فیلم‌ها و سریال‌ها.
 • پیش‌بینی محتوای فایل‌های شنیداری و تمرین با فایل‌های شنیداری آیلتس.

با تمرین و تلاش مداوم، می‌توانید مهارت لیسنینگ خود را بهبود داده و در آزمون آیلتس موفق شوید.

سوالات متداول موثرترین تکنیک های لیسنینگ آیلتس

 

چگونه می‌توانم به خوبی درک مفهوم فایل‌های شنیداری را افزایش دهم؟

برای بهبود درک مفهوم فایل‌های شنیداری، می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از واژگان و عبارت‌های متداول در مکالمات انگلیسی، بهتر از مفاهیم و معنای جملات در فایل‌های شنیداری آگاه شوید. همچنین تمرین با سوالات مرتبط با فایل‌های شنیداری می‌تواند به شما در درک بهتر مفاهیم و پاسخگویی به سوالات مربوط به فایل‌های شنیداری کمک کند.

 آیا تمرین با فایل‌های شنیداری متنوع به بهبود مهارت لیسنینگ کمک می‌کند؟

بله، تمرین با فایل‌های شنیداری متنوع می‌تواند به بهبود مهارت لیسنینگ کمک کند. با گوش دادن به فایل‌های شنیداری متنوع مانند فایل‌های شنیداری اخبار، مصاحبه، پادکست، فیلم و سریال، موسیقی و غیره، می‌توانید با ساختارهای مختلف جملات و الفاظ و عبارات مختلف آشنا شوید و درک بهتری از مفاهیم انگلیسی پیدا کنید. همچنین این کار به تقویت مهارت شنیداری و بهبود تمرکز و توجه کمک می‌کند.

 

آیا تمرین با فایل‌های شنیداری قدرتمند مانند TED Talks به بهبود مهارت لیسنینگ کمک می‌کند؟

بله، تمرین با فایل‌های شنیداری قدرتمند مانند TED Talks می‌تواند به بهبود مهارت لیسنینگ کمک کند. این فایل‌های شنیداری از سطح متوسط به بالا هستند و موضوعات متنوعی را شامل می‌شوند که به شما کمک می‌کند با مفاهیم پیچیده و واژگان پیشرفته آشنا شوید. همچنین این فایل‌ها با استفاده از زبان ساده و روان، به شما کمک می‌کنند تا درک بهتری از مفاهیم و معنای جملات آنها پیدا کنید.

 

 

کسر نمره غلط املایی در لیسنینگ

باید بدانید که داشتن غلط املایی در لیسنینگ آیلتس باعث کسر نمره می شود. هر خطایی در دیکته کلمات، حتی جزئی ترین اشتباهات نیز موجب از دست رفتن نمره می شود.

معمولا اکثر زبان آموزان در این بخش ضعف دارند و کمتر کسی پیدا می شود که با املای کلما مشکلی نداشته باشد. همین دلیل باعث می شود که نمره مهارت لیسنینگ زبان آموزان کمتر شود.

در سوالات لیسنینگ، اگر پاسخ تان حتی در یک حرف غلط املایی داشته باشید، پاسخ غلط خواهد بود و نمره  آن را از دست خواهید داد. کسر نمره با غلط املایی در لیسنینگ آیلتس، به وسیله تمرین در طولانی مدت و همچنین تکنیک هایی که در ادامه به آنها می پردازیم، کاهش خواهد یافت.

بزرگ یا کوچک نوشتن حروف

حروف بزرگ یا کوچک در لیسنینگ آیلتس اهمتی ندارد. یعنی می توانید جواب هایتان را با حروف کووچک و بزرگ بنویسید در حالی که نمره ای از شما کسر نشود. یعنی برعکس املای کلمات که مهم است، بزرگ یا کوچک نوشتن حروف، غلط به حساب نمی آید.

کلمات مفرد و جمع

مفرد و جمع بودن کلمات مهم است. این نکته به عنوان یک نکته مهم املایی در نظر گفته م شود و رعایت نکردن آن موجب کم شدن نمره شما می شود.

توجه کنید که اشتباه نوشتن مفرد یا جمع بودن کلمات، جمله را از لحاظ گرامری خراب می کند. پس قطعا باعث کسر نمره خواهد شد.

نوشتن کلمات اضافه

دقت کنید که کم یا زباد نوشتن کلمات در لیسنینگ آیلتس موجب کسر نمره خواهد شد. لیسنینگ آیلتس از 40 سوال تشکیل شده است که تعداد واژگان مورد نیاز برای هر سوال مشخص شده است.

تعداد کلمات به کار برده شده در این مهارت دارای محدودیت است و نوشتن کلمات بیشتر از این حد غلط محسوب شده و متاسفانه هیج امتیازی برای فرد زبان آموز در نظر گرفته نخواهد شد .برای استفاه از این نکته لازم است که حواستان حتما به حروف اضافه و ربط و غیره نیز باشد؛ زیرا این کلمات نیز در شمارش کل کلمات، حساب خواهند شد.

قوانین حروف مختلف

استفاده برخی حروف در کلمات به روش خاصی است که موجب تغییر استفاده آن ها در املا کلمات می شود.
توجه داشته باشید که همیشه و در همه قوانین با استثناعات رو به رو می شود. پس حواستان باشد که این استثناعات را یاد بگیرید و سعی نکنید این قوانین را در همه کلمات حتما اجزا کنید.

در ادامه به بررسی تک تک این قوانین می پردازیم :

1) i قبل از /e:

معمولا i در کلمات قبل از e می آید، مانند niece . این قاعده در 2 جا تغییر می کند:

یکی زمانی که قبل از این حروف، حرف c بیاید، مانند  .deceive

دیگری در مواقعی که کلمه صدای eh بدهد. مانند Weight

2) ible و able صفت ساز :

صفاتی که با این ساختار ایجاد میشوند ممکن است با a و یا i ساخته شوند. اگرکلمه ای بدون این پسوند ها کامل باشد، از able استفاده می کنیم و درغیر اینصورت از ible استفاده می کنیم؛
مثلاdependable  و possible

3) افزودن ing :

هنگامی که میخواهیم به کلمه ای،  ing اضافه کنیم، در صورتی که حرف آخرآن بی صدا باشد، آن حرف را دوبار تکرار می کنیم؛ مثل stopping

4) حذف e :

با اضافه کردن پسوند هایی که با حروف صدا دار شروع می شوند به کلمه هایی که به e ختم می شوند،  e آخر کلمه حذف می شود؛ مثال hoping

5) حرف g

حرف g معمولا دارای دو صدای گ و ج می باشد که در هر موقعیت یکی از این صدا ها را به خود می گیرد.

اگر حرف g ، قبل از e, i, y بیاید، صدای ج و در غیر این صورت با صدای گ تلفظ می شود؛ مثل gym و garden

تکنیک های کاهش غلط املایی در لیسنینگ

برای یادگیری بهتر هر مهارتی، یک سری تکنیک های مفید وجود دارد که می تواند برای زبان آموز، کمک کننده باشد. در ادامه به معرفی برخی تکنیک های برتر برای کاهش غلط املایی در لیسنینگ آیلتس می پردازیم :

 

 1. یادگیری قوانین املایی با این که لازم است، اما حفظ کردن و در عین حال استفاده کردن از آن ها کمی سخت است. یعنی این اتفاق بیشتر با تمرین و به صورت تجربی امکان پذیر می شود. با این حال یادگیری برخ قوانین کمک کننده است.
 2. در حین خواندن برای آیلتس، کلماتی که در دیکته آن ها دچار مشکل می شوید را حتما یادداشت کنید. بهتر است این کلمات را در یک برگه بزرگ نوشته و به دیوار بزنید.
 3. علاوه بر تکنیک قبلی که شامل غلط املایی های خودتان بود، لازم است تا غلط املایی های رایج و سخت در بین زبان آموزان را نیز یاد بگیرید. معمولا یک سری کلمات مشخص با املای سخت تر در لیسنینگ آورده می شود و بهتر است بر این کلمات نیز مسلط شوید.
 4. حروف الفبا و تلفظ هر حرف را به خوبی یاد بگیرید تا هنگامی هر حرف در یک کلمات مختلف با تلفظ های مختلف استفاده می شود، بتوانید آن ها را درست بنویسید.

 

واژگان پرتکرار در لیسنینگ آیلتس

ممکن است دقت کرده باشید که برخی کلمات در لیسنینگ آیلتس وجود دارد که به تعداد دفعات بسیار زیادی، تکرار می شوند. پس با توجه به این موضوع، یادگیری این کلات باعث می شود شانس شما برای کسب نمره بالا تر، بیشتر شود. علاوه بر آن بعضی کلمات هنگام تلفظ شبیه هم هستند، اما در املا و معنی متفاوت هستند. یادگیری این کلمات نیز، خالی از لطف نمی باشد.

انواع تکنیکها در لیسنینگ

Bottom of Form

تکنیک Transcribe

تکنیک تراسکرایب راه حلی برای تقویت لیسنینگ

اگر جزء افرادی هستید که می‌خواهند زبان تازه‌ای بیاموزند، احتمالا به دنبال راه حلی هستید که مهارت نوشتن، صحبت کردن و شنیدن یک زبان جدید را برایتان ساده‌تر کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است زبان آموزان با آن روبه‌رو شوند، درک بهتر و کامل لیسنینگ است. روش‌های بسیاری برای یادگیری و تقویت لیسنینگ وجود دارد که در این میان تکنیک ترانسکرایب به شما کمک می‌کند تا به نتیجه بزرگی در تقویت یک زبان جدید دست یابید. در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک ترنسکرایب آشنا کنیم تا شاهد تقویت مهارت لیسنینگ یا شنیدن زبان تازه باشید.

 

چرا مهارت لیسنینگ اهمیت دارد؟

پیش از آن که به مبحث ترنسکرایب بپردازیم، ابتدا بهتر است بدانید که چرا مهارت لیسنینگ (Listening) برای یادگیری یک زبان جدید همچون زبان بین‌المللی انگلیسی اهمیت دارد. مهارت لیسنینگ می‌توان یادگیری زبان را ساده‌تر کند.

برای مثال قبولی در امتحانات مهمی همچون تافل یا آیلتس، امکان مهاجرت یا تحصیل در یک کشور دیگر و حتی تماشای یک فیلم نیاز به یادگیری و تقویت لیسنینگ دارد تا در نهایت به موفقیت‌های بیشتری در یادگیری زبان برسید.

 

تکنیک ترنسکرایب چیست؟

یکی از روش‌های موثر یادگیری لیسنینگ، تکنیک ترنسکرایب (transcription) به معنای رونویسی کردن است. به بیان دیگر در این تکنیک شما باید هر آنچه که می‌شنوید را یادداشت کنید. در این صورت به قلم، کاغذ و یک فایل صوتی مفهوم و قابل درک زبان هدف نیاز دارید تا آن را بشنوید و روی کاغذ بنویسید.

اگرچه این تکنیک ابتدا دشوار به نظر می‌رسد، اما به مرور زمان مهارت شنیدن را برایتان ساده می‌کند و شما می‌توانید بدون نیاز به زیرنویس، فیلم تماشا کنید یا امتحانات زبان را در بخش لیسنینگ با موفقیت پشت سر بگذارید.

مزایای تکنیک ترنسکرایب 

بسیاری از زبان آموزان با کمک تکنیک ترنسکرایب به موفقیت‌های قابل توجهی در یادگیری و تقویت لیسنینگ زبان جدید رسیده‌اند. در ادامه به بخشی از مزایای این روش می‌پردازیم:

 

 1. مهارت شنوایی فعال‌ تقویت می‌شود و درک بهتری از مفاهیم خواهید داشت.
 2. تکنیک ترنسکرایببرای یادگیری بیشتر لیسنینگ زبان‌ها کاربرد دارد.
 3. در این روش با سرعت صحبت کردن بومیان زبان هدف بهتر آشنا می‌شوید.
 4. ساختار جملات را همچون نحوه قرارگیری صحیح افعال بهتر می‌آموزید.
 5. ترنسکرایب کمک می‌کند تا تلفظ صحیح کلمات را یاد بگیرید.
 6. با این تکنیک لهجه و استرس روی کلمات را بیشتر از گذشته درک می‌کنید.
 7. بدون نیاز به خواندن کلمات مکتوب، با کلمات جدیدی آشنا می‌شوید و دایره لغاتتان گسترده‌تر می‌شود.

 

از کجا شروع کنیم؟

تکنیک ترنسکرایب شامل ۹ مرحله است. اگرچه این مراحل دشوار به نظر می‌رسند، اما خسته کننده نیستند و نتیجه نهایی حاصل، رضایت‌بخش خواهد بود. زمان میانگین انجام این تمرینات برای هر فردی متفاوت خواهد بود.

مرحله ۱:

یک فایل صوتی مناسب تهیه کنید. ابتدا می‌توانید با یک فایل صوتی ۳۰ ثانیه‌ تا ۱ دقیقه‌ای شروع کنید یا بخشی از یک فایل صوتی بلند را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که فایل صوتی نباید آنقدر ساده باشد که مانع پیشرفت‌تان شود یا آنقدر دشوار باشد که نتوانید کلمه‌ای روی کاغذ پیاده کنید.

موضوع فایل صوتی باید مطابق علاقه‌تان باشد تا از گوش دادن و انجام تمرینات خسته و دلزده نشوید. همچنین در صورتی که فایل صوتی شامل متن است یا فیلم زیرنویس دارد، کمک بزرگی در مرحله آخر به شما می‌کند. با این حال به یاد داشته باشید که تا مرحله آخر به متن فایل صوتی نگاه نکنید.

 

به منظور انجام تکنیک ترنسکرایب عجله نکنید. توصیه می‌کنیم زمان آزادی برای این کار اختصاص دهید، چرا که ممکن است انجام تمرینات کمی شما را درگیر کند و زمان زیادی را به خود اختصاص دهد. از این جهت زمان مناسبی برای این کار انتخاب کنید.

مرحله ۲:

در مرحله دوم یک بار به طور کامل به فایل صوتی گوش دهید. در این مرحله نیازی به نوشتن نیست و تنها شما باید روی درک فایل صوتی تمرکز کنید. در صورتی که سطح فایل لیسنینگ بالا بود، می‌توانید به مرحله اول بازگردید و یک فایل صوتی قابل درک‌ و ساده‌تر انتخاب کنید.

مرحله ۳:

در مرحله سوم می‌توانید هر آن چه که از فایل صوتی شنیده‌اید را یادداشت کنید. در این مرحله اجازه دارید که فایل صوتی را متوقف کنید و آن را بارها از اول گوش دهید تا تمام جملات و کلمات را روی کاغذ پیاده کنید.
توصیه می‌کنیم میان خط‌ها فاصله قرار دهید تا انجام مرحله ۷ و ۸ برای‌تان ساده‌تر شود. در صورتی که که کلمه‌ را متوجه نمی‌شوید، جای خالی در متن قرار دهید تا آن را پُر کنید. با این حال شما می‌توانید فایل صوتی را در دفعات متعددی گوش دهید.

مرحله ۴:

هنگامی که مرحله سوم را به پایان رساندید و تصور کردید که دیگر نمی‌توانید جملات را تصحیح کنید، به مرحله ۴ بروید و تمام جملاتی که یادداشت کردید را بخوانید و به این سوالات پاسخ دهید:
آیا جملاتی که نوشتید مفهومی دارند؟ آیا با دانش زبانی که دارید، گرامر جملات صحیح است؟ املای کلمات را درست نوشته‌اید؟ چند کلمه جدید در متن مشاهده می‌کنید؟

در صورتی که جای خالی برخی از کلمات را نتوانسته‌اید پر کنید، مشکلی ندارد. شما می‌توانید با دانش زبانی خود آن را با کلمه فرضی پر کنید و دور آن‌ها خط بکشید تا مفهوم جمله به درستی نوشته شود. در مراحل بعدی شما می‌توانید کلمات صحیح را جایگزین کلمه فرضی کنید.

مرحله ۵:

در مرحله ۵ دوباره به فایل صوتی گوش کنید. توصیه می‌کنیم این بار کلماتی که جای آن‌ها را خالی گذاشته‌اید و با کلمه فرضی پر کرده‌اید تمرکز بیشتری داشته باشید. در واقع مرحله پنجم کمک می‌کند تا متن مکتوب خود را بهتر و دقیق‌تر کامل کنید.

مرحله ۶:

انجام مرحله ۶ اختیاری است و به متن مکتوب‌تان بستگی دارد. اگر هنوز نتوانسته‌اید جای خالی برخی از کلمات را به درستی پر کنید، توصیه می‌کنیم به مرحله ۴ بازگردید و سپس مرحله ۵ را تکرار کنید تا بتوانید کلمه مناسب را بنویسید.

مرحله ۷:

مرحله ۷ همان مرحله شیرینی است که خیال‌تان را آسوده می‌کند! در صورت امکان متن خود را به معلم زبان یا یک دوست بومی بدهید تا آن را تصحیح کند. در غیر این صورت از متن فایل صوتی استفاده کنید و اشکالات خود را تصحیح نمایید.

مرحله ۸:

پس از تصحیح کامل متن، فایل صوتی را دوباره گوش دهید تا ذهن‌تان با کلمات جدید آشنا شود. در واقع مرحله ۸ تکنیک ترنسکرایب کمک می‌کند تا با لیسنینگ، جملات و کلمات جدید ارتباط برقرار کنید و تلفط صحیح آن‌ها را بیاموزید.

مرحله ۹:

در مرحله پایانی شما باید صدای خود را هنگام خواندن متن صحیح ضبط کنید. در واقع این روش کمک می‌کند تا ذهن‌تان تلفظ را بشنود و کلمات را به خاطر داشته باشد. البته ناگفته نماند که مرحله ۹ به تقویت صحبت کردن یا Speaking زبان هدف نیز کمک می‌کند.

 

 

تکنیک  Shadowing

تکنیک موثر دیگری که قصد معرفی آن را دارم تکنیک shadowing یا سایه هست که احتمالا عنوان آن را شنیده باشید. در این تکنیک شما باید بعد از گوینده با استفاده از تلفظ و لحن دقیق گوینده، جملات را تکرار کنید. در صورتی که این کار را با فایل هایی انجام دهید که در مرحله قبلی کامل گوش داده و متن را پیاده سازی کرده‌اید حتی می توانید این کار را همزمان انجام دهید و البته برای همراهی با گوینده از متن نوشته شده خود استفاده کنید. این تکنیک در نهادینه کردن تلفظ ها، آشنایی با لحن در شرایط مختلف، آشنایی با استرس (stress)  کلمات و به طور کلی برای مهارت اسپیکینگ نیز بسیار راهگشا است.

تکنیک  paraphrase

تکنیک دیگر که قصد معرفی آن را دارم، تأثیر شگفت انگیزی در موفقیت در آزمون آیلتس دارد و آن تکنیک paraphrase یا بازنویسی جملات و عبارات در انگلیسی هست. نمی توان اهمیت مهارت در انجام paraphrase را در موفق عمل کردن در آزمون آیلتس نادیده گرفت.

چرا که سوالات بخش لیسنینگ و ریدینگ همه به نوعی پارافریز آنچه که شنیده اید یا خوانده اید هست و هیچ وقت در سوالات و یا گزینه‌های یک سوال از عین کلمات و عبارات و حتی ساختارهای استفاده شده در متن یا recording استفاده نمی کنند بلکه از معادل های آن ها و چینش متفاوت کلمات در کنار هم استفاده می کنند. به همین دلیل است که شما باید توانایی تشخیص عبارات معادل و حتی توانایی بازنویسی جملات در انگلیسی را داشته باشید و راه آن تمرین است.

توصیه می کنم همان متون پیاده شده در مراحل قبل را در مقابل خود داشته باشید و شروع کنید از جمله اول و سعی کنید تا همان معنا و محتوا را با استفاده از کلمات معادل دیگر و نحوه متفاوت چینش کلمات و در مواردی با استفاده از ساختارهای متفاوت بازنویسی کنید. البته برای این کار شما باید گنجینه لغات بسیار خوبی و تسلط خوبی روی گرامر داشته باشید تا بتوانید به درستی جملات را بازنویسی کنید. توصیه میکنم در این زمینه و برای نظارت بر کارتان از یک مدرس کمک بگیرید. ممکن است در ابتدا این کار سخت به نظر بیاید اما با تمرین خیلی زود سرعت و دقت تان در این زمینه افزایش پیدا می کند.

تکنیک  Summarizing

و اما last but not least تکنیک نوشتن خلاصه یا summary هست. همان طور که از عنوان آن بر می آید برای این کار شما به یک پادکست یا فایل صوتی در زمینه عمومی گوش داده و بعد از گوش دادن باید خلاصه ای از محتوای انتقال داده شده را با استفاده از your own language بنویسید. در صورتی که مهارت بازنویسی را قبلا تمرین کرده باشید ، نوشتن خلاصه با توجه به توانایی شما در نوشتن خیلی سخت نخواهد بود. توصیه می کنم هر هفته یک یا دو ted talk را ببینید و لذت ببرید و در انتها سعی کنید چکیده ای از آن چه را که یاد گرفتید ویا نقطه نظر نویسنده بوده را بنویسید.

گوش دادن فعال و هدفمند باعث افزایش دامنه لغات ، که برای درک مطالب بسیار حیاتی است، تقویت گرامر، یاد گرفتن املای درست کلمات و تقویت مهارت بازنویسی می شود که همه برای موفقیت در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس کلیدی است.

 

با سوالات مختلف بخش لیسنینگ و استراتژی‌ها و تکنیک‌های پاسخ‌گویی به آن‌ها آشنا باشید 

شما در بخش شنیداری آزمون آیلتس با انواع مختلفی از سوالات روبرو هستید از قبیل انواع سوالات completion یا کامل کردن، سوالات چند گزینه ای، سوالات پاسخ کوتاه، سوالات مچ کردنی و … . شما باید دقیقا با تک تک این سوال ها و ویژگی های آن ها آشنا بوده،  وبدانید چگونه می توان آن ها را پاسخ داد به این معنی که زمان روبرو شدن با این سوال از چه استراتژی ها و تکنیکی هایی باید استفاده کرد. به عبارت دیگر، شما باید قادر باشید مراحل گام به گام نحوه ی پاسخ دهی به تمام انواع سوالات را در نهایت دقت و سرعت در روز امتحان پیاده کنید و بهترین عملکرد خود را داشته باشید.

تمرین کافی داشته باشید و اشتباهات خود را آنالیز کنید

بعد از آشنا شدن و دانستن تمام موارد مربوط به بخش لیسنینگ آزمون آیلتس، لازم است خود را در شرایط امتحانی قرار داده و تمرین واقعی داشته باشید و برای این کار توصیه می شود حداقل تمام کتاب های Cambridge IELTS books کار شود. بعد از هر تست و چک کردن پاسخ ها، به پاسخ های غلط دقت کنید و علت غلط پاسخ دادن را بررسی کنید. به چه دلیل آن سوالات را نتوانسته اید پاسخ دهید و یا به چه دلیل پاسخ غلط داده اید، این پاسخ غلط از چه نوعی است؛ آیا به دلیل غلط املایی و رعایت نکردن word  limit  بوده و یا کلا پاسخ را غلط نوشته اید. این گونه آنالیز کردن پاسخ های غلط به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت خود را در این بخش شناسایی کرده و به این صورت بتوانید وقت بیشتری گذاشته و برای رفع و حل کردن آن ها اقدام کنید.

همین طور انتقال پاسخ ها به پاسخ نامه نیز احتیاج به تمرین کافی دارد. برای این کار لازم است پاسخ نامه را پرینت گرفته و بعد از اتمام ۳۰ دقیقه زمان گوش دادن و پاسخ دادن به سوالات، دقیقا در مدت زمان ده دقیقه پاسخ ها را وارد پاسخ نامه کنید. و این کار را هر بار بعد از هر تست انجام دهید تا در این کار نیز مهارت کافی و لازم را به دست آورید.

دستورالعمل و صورت سوال را به دقت بخوانید.

در ارتباط با سوالات gap-fill و پاسخ کوتاه که باید پاسخ را با استفاده از کلمه یا کلماتی از فایل شنیداری نوشت، بسیار مهم است که instructions را به دقت بخوانید تا از محدودیت تعداد کلمه word limit مطلع شوید. به عبارت دیگر، نوشتن پاسخ باید بر اساس تعداد مجاز کلمه باشد و به هیچ وجه نباید بیشتر نوشت. در غیر این صورت، پاسخ غلط محسوب شده و نمره ای به آن تعلق نمی گیرد. بنابراین همیشه instructions رو در ابتدا بخوانید و تعداد کلمه ای را که اجازه دارید بنویسید را در طول مدتی که سوال ها را پاسخ میدهید، در ذهن داشته باشید.

در صورتی که سوالی را نتوانستید پاسخ دهید،  خونسردی خود را حفظ کنید و ادامه دهید تا به سوالات دیگر برسید. در پایان جواب آن سوال را حدس بزنید و بنویسید.

از آنجا که recordings تنها و تنها یکبار پخش می شوند و شما همزمان باید سوال ها را پاسخ دهید، خوب این احتمال وجود دارد که سوالی را از دست بدهید. در این گونه موارد سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید، تمرکزتون را از دست ندهید و فقط ادامه بدهید تا این اتفاق برای سوالات بعدی تکرار نشود. نگرانی  و ناراحتی به دلیل پاسخ ندادن به یک سوال مشکلی را حل نمی کند چون فایل شنیداری برنمی گردد و یا دوباره پخش نمی شود.

 

استراتژی درست برای این گونه سوالات این است که در تایم ۳۰ ثانیه ای که در پایان هر section داده می شود، به آن سوال با توجه به اطلاعاتی که از کل recording در ذهن تان هست بهترین پاسخ را انتخاب و در جواب بنویسید. حتی اگر ایده ای هم ندارید و نمی توانید اطلاعات مربوط به آن بخش را دقیقا به یاد بیاورید، حدس بزنید و در هر صورت سوالی را بی جواب نگذارید چرا که نهایتا پاسخ غلط بوده و شما نمره را نمی گیرید. ولی به خاطر پاسخ غلط نمره ای از شما کسر نمی شود. به عبارت دیگر نمره منفی وجود ندارد.

تمرکز داشته باشید و آن را تا پایان بخش لیسنینگ حفظ کنید

یکی از نکات بسیار مهم برای موفقیت در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس داشتن تمرکز و از دست ندادن آن است. در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس شما باید همزمان با شنیدن، پاسخ سوالاتی را که از قبل چند ثانیه ای وقت داشته اید تا نگاهی بیندازید را پیدا و در برگه آزمون بنویسید و به همین صورت ادامه دهید تا پایان section چهارم و بدون هیچ وقفه ای، به غیر از تایم های چند ثانیه ای که در ابتدا، وسط و پایان هر section به شما داده می شود. بنابراین باید بتوانید تمرکز فوق العاده ای داشته باشید و خستگی، از دست دادن یک سوال و سایر عوامل محیطی آن را از بین نبرد. برای این کار باید تمرین زیاد داشته باشید. کسی که عادت به گوش دادن و multitasking در زمان گوش نداشته باشد، قادر نخواهد بود تمرکز خود را نگه دارد. بنابراین تمام تمرینات قبل از روز آزمون به داشتن تمرکز و حفظ آن کمک خواهد کرد.

نهایت استفاده را از break پایان هر section برای چک کردن پاسخ ها ببرید

تحت شرایط آزمون همیشه اشتباهات رخ می دهند و به خصوص درهنگام نوشتن پاسخ ها در برگه آزمون و سپس در پاسخ نامه؛ کوچکترین اشتباه املایی و یا تخطی از تعداد کلمه مجاز، باعث غلط شدن پاسخ و از دست دادن نمره است. به همین دلیل باید تمام سعی خود را بکنید و در تایم ۳۰ ثانیه ای که به شما در پایان هر بخش داده می شود پاسخ های خود را چک کنید تا اشتباهی نداشته باشند و در زمان انتقال پاسخ ها در پاسخنامه نیزبا نهایت  دقت این کار را انجام دهید تا از این گونه اشتباهات جلوگیری کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم صفر تا صد لیسنینگ آیلتس را آموزش بدهیم. امیدواریم که مورد استفاده شما بزرگواران قرار گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *